Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bronisław geremek
18.10.2008 15:25

Pośmiertna nagroda dla Geremka

Nagrodę Premio Europa odebrał syn profesora.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SynBronisława Geremkaodebrał w Arezzo w Toskanii przyznaną pośmiertnie byłemu ministrowi spraw zagranicznych nagrodę _ Premio Europa _.

Jego dziedzictwo, jak napisano w uzasadnieniu, należy do wszystkich, którym leży na sercu integracja naszego kontynentu i jego dziejowa misja.

Nagrodę Marcinowi Geremkowi wręczył były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Filippo Maria Pandolfi, a o postaci profesora mówił watykanista Corriere della Sera Luigi Accattoli.

Porównał on Bronisława Geremka, którego poznał w Castel Gandolfo w 1989 roku, do kardynała Jean-Marie Lustigera. Obaj ochrzczeni zostali przez ludzi, którzy ukrywali ich w czasie wojny, a Geremek, tak samo jak Lustiger, jako młody człowiek był aktywny w Kościele i też chciał zostać księdzem.

ZOBACZ TAKŻE:

Potem jego związki z katolicyzmem rozluźniły się, zainteresował się nim ponownie po wyborze Jana Pawła II. Accattoli przypomniał treść telegramu, jaki po tragicznej śmierci polskiego męża stanu wystosował Benedykt XVI. Papież docenił jego wkład w proces przemian społeczno-politycznych zapoczątkowany w Polsce przez _ Solidarność _, jak również w integrację Unii Europejskiej i ratyfikację konkordatu między Polską i Stolicą Apostolską.

Tagi: bronisław geremek, nagroda, ue, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz