Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poszerzona Grupa Wyszehradzka w Warszawie

0
Podziel się:

Państwa Europy Środkowej troszczą się o przyszłość kontynentu i jego integrację - powiedział Donald Tusk na konferencji po spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej. Wzięli w nim udział także prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Szef polskiego rządu poinformował, że uczestnicy rozmów zgodzili się, że integracja europejska powinna opierać się na trzech filarach: unii walutowej i gospodarczej, konkurencyjności gospodarek i umacnianiu zdolności obronnych kontynentu. Donald Tusk mówił na konferencji prasowej, że państwa Grupy Wyszehradzkiej, a także Francja i Niemcy czują się odpowiedzialne za przyszłość Europy. Jego zdaniem, unia gospodarcza i walutowa powinna być otwarta na wszystkie kraje członkowskie UE, powinna być źródłem jedności, a nie - jak powiedział - podziałów. Donald Tusk dodał, że zmieniająca się sytuacja na świecie wskazuje na konieczność skutecznego rozwoju europejskich zdolności obronnych. "Jest to prawdziwy przełom, na razie w myśleniu i przygotowaniach, ale jesteśmy przekonani, że najbliższe lata przyniosą przełom w praktyce" - mówił szef rządu.
Na tym wątku skupił się też prezydent Francji Francois Hollande. Jeśli mamy pogłębić obronność europejską, to musimy to robić zgodnie ze strategiczną wizją, która zostanie potwierdzona na szczycie Unii Europejskiej pod koniec roku" - mówił.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała z kolei, że jeśli chodzi o obronność, żadne z państw nie może sobie samo poradzić, dlatego współpraca jest niezbędna.
Na spotkaniu ministrowie obrony Polski, Węgier, Słowacji i Czech podpisali list intencyjny o powstaniu Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, która obejmie dyżur w 2016 roku.
Premier Węgier Viktor Orban zadeklarował, że jego kraj jest gotów na silną współpracę w dziedzinie obrony w Europie Środkowej. Dodał, ze spotkanie przekonało go, iż Grupa Wyszehradzka ma przyszłość.
Z kolei czeski premier Petr Neczas powiedział, że jego kraj jest za zacieśnieniem współpracy obronnej państw Unii, ale - jak podkreślił - bez powoływania niepotrzebnych struktur i instytucji.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)