Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powązki-36 kwesta

0
Podziel się:

31 października i 1 listopada na warszawskich Powązkach już po raz 36. aktorzy, dziennikarze i artyści będą kwestowali na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Udział w tegorocznej zbiórce zapowiedziało około 250 osób, wśród kwestarzy nie zabraknie Aliny Janowskiej, Mai Komorowskiej i Andrzeja Kopiczyńskiego, którzy współpracują z Komitetem od początku.

Zbiórka przeznaczona jest na renowację najbardziej zniszczonych, ale też najcenniejszych obiektów, jakie znajdują sie na Starych Powązkach w Warszawie.
Jak podkreśla Jerzy Kisielewski ze Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami imienia Jerzego Waldorffa, potrzeby są ogromne - na odnowienie czeka kilkaset zabytkowych nagrobków.
W ubiegłym roku udało się wyremontować 17 zabytkowych nagrobków i tablic. Renowacji poddano między innymi: Pomnik nagrobny rodziny Gaduszewskich, pomnik nagrobny rodzuny Lortschów, popiersie Bogusławskiego, pomnik nagrobny Jana Zajkowskiego i pomnik Bogusławy Kozłowskiej.
Wytypowano już 15 nagrobków, które mają zostać poddane renowacji w przyszłym roku. W ciągu 35 lat działalności Komitet uratował okolo 1200 obiektów.
Na stronie internetowej www.komitetpowazkowski.home.pl umieszczono 1600 zabytkowych obiektów znajdujących się na Powązkach, które czekają na renowację.
Katalog jest elementem ratowania niszczejących nagrobków. Zawiera zdjęcia, dokładny opis oraz informacje konserwatorskie o zniszczeniach oraz o sposobie ratowania obiektu.
W trakcie tegorocznej kwesty na Powązkach jak co roku, pieniądze będą zbierane także na renowacje wileńskiej Rossy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)