Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Powązki - trzeci dzień kwesty

0
Podziel się
bEpQvAHp

Dziś trzeci i ostatni dzień kwesty na Starych Powązkach w Warszawie. W ciągu dwóch dni zebrano ponad 210 tysięcy złotych. 39-ta kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków w tym roku została zaplanowana na trzy dni i skończy się w dziś wieczorem.
Dotychczasowy rekord padł w 2011 roku. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa zebrał wówczas prawie 258 tysięcy złotych.
W trzydniowej zbiórce pieniędzy weźmie udział około 250 osób ze świata kultury i sztuki. Na cmentarzu z puszkami można było zobaczyć między innymi: Maję Komorowską, Daniela Olbrychskiego, Teresę Lipowską, Emilię Krakowską, Krzysztofa Kowalewskiego, Andrzeja Zaorskiego, Olgierda Łukaszewicza, Wojciecha Młynarskiego czy całą aktorską rodzinę Damięckich.
Na cmentarzu kwestowała też prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Pieniądze zbierali też artyści zespołu Mazowsze, członkowie Towarzystwa Miłośników Kolei i - po raz pierwszy - delegacja Bractwa Kurkowego.
W ubiegłym roku podczas kwesty udało się zebrać ponad 214 tysięcy złotych. Oprócz tego miasto dało dotację w wysokości 200 tysięcy złotych, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 75 tysięcy złotych. Za te pieniądze odnowionych zostało 16 kaplic i nagrobków, w tym grób rodziny Norwida i kaplica rodziny Zdrojewskich.
W ciągu najbliższych dwóch lat Komitet Opieki nad Starymi Powązkami chce odrestaurować 109 nagrobków w Alei Zasłużonych oraz odnowić główne wejście na Stare Powązki, czyli reprezentacyjną Bramę św. Honoraty z 1915 roku i 11 innych nagrobków, wśród nich pisarza i reportażysty Melchiora Wańkowicza.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEpQvAHS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)