Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Powązki: plany odnowienia nagrobków i bramy

0
Podziel się
bEpEPziZ

Powązki-kwesta-plany

Odrestuarowanie 109 nagrobków w Alei Zasłużonych oraz odnowienie bramy świętej Honoraty i grobu Malchiora Wańkowicza. To główne zamierzenia na najbliższe dwa lata Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami w Warszawie. Około jedna trzecia budżetu pochodzi z corocznej kwesty. W tym roku odbędzie się ona po raz 39.
Przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki liczy - jak co roku - na hojność warszawiaków i odwiedzających cmentarz. "Spodziewamy się, że 200 tysięcy będzie z tej kwesty, ale jak będzie więcej, będziemy mogli więcej rzeczy zrobić" - powiedział Marcin Święcicki.
W ubiegłym roku podczas kwesty udało się zebrać ponad 214 tysięcy złotych. Oprócz tego miasto dało dotację w wysokości 200 tysięcy złotych, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 75 tysięcy złotych. Za te pieniądze odnowionych zostało 16 kaplic i nagrobków, w tym grób rodziny Norwida i kaplica rodziny Zdrojewskich.
W tym roku zbiórka będzie się odbywała przez 3 dni: 1, 2 i 3 listopada od godziny 9.00 do zmroku. Udział w kweście zapowiedziało około 250 osób ze świata kultury i sztuki. Poza najbardziej znanymi od lat kwestarzami m.in. Mają Komorowską i Andrzejem Kopiczyńskim, którzy od pierwszej kwesty zbierają pieniądze, przed grobem pomysłodawcy akcji Jerzego Waldorffa stanie skarbonka, gdzie zwykle trafia najwięcej pieniędzy.

IAR

bEpEPzjC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)