Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Powódź-straty-będzie drożej

0
Podziel się

Straty spowodowane przez powódź odbiją się na naszych kieszeniach - ostrzegają eksperci. Głowna ekonomistka banku BPH Maja Goettig podkreśla, że bardzo duże straty poniosła branża rolnicza i właśnie produkty rolne mogą w tym roku wyraźnie podrożeć. Ekspert uważa, że wyższe ceny zbóż, warzyw i owoców podwyższą poziom inflacji, która z tego powodu może być nieco wyższa od prognozowanej jeszcze kilka tygodni temu.

bEigKhTV

Skutki powodzi odczują też branże powiązane z rolnictwem, na przykład producenci nawozów i środków chroniących rośliny.

Maja Goettig nie obawia się jednak, że w budżecie zabraknie pieniędzy na wsparcie dla powodzian. Ekonomistka wskazuje, że w rezerwie na usuwanie skutków klęsk żywiołowych jest jeszcze 340 milionów złotych, a w rezerwie ogólnej prawie 50 milionów złotych. Ponadto ministerstwo rozwoju regionalnego ma wystąpić o środki z Unii Europejskiej.

Finansową pomoc powodzianom obiecuje rząd. Premier Donald Tusk zapowiedział, że nie chce zwiększać deficytu budżetowego, ale rząd przesunie część środków z rezerwy tworzonej dla przyszłego wykorzystania środków unijnych. W efekcie do powodzian mogą trafić 2 miliardy złotych.

bEigKhUy
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)