Notowania

powódź
08.06.2010 14:56

Powódź-suma na 15:00

Z niedzieli na poniedziałek fala wezbraniowa na Wiśle powinna dotrzeć do Morza Bałtyckiego - prognozuje IMGW. Najgorsza sytuacja na tej rzece panuje obecnie na Lubelszczyźnie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wysoka woda na Wiśle wciąż zagraża gminom nadwiślańskim województwa lubelskiego i zalewa kolejne miejscowości. Minionej nocy doszło do przerwania wału w gminie Janowiec koło Kazimierza Dolnego. Ewakuowano 155 osób, 30 gospodarstw jest podtopionych. Pod wodą znajduje się także 700 hektarów pól i łąk. Zalane zostały również stawy hodowlane. Ratownicy układają wał, który ma zatrzymać rozmiar powstałego rozlewiska.

Wisła przerwała wały również na rzece Chodelce w powiecie opolskim. Tam woda zalewa Szczekarków. W Parchatce koło Kazimierza Dolnego trwa walka o utrzymanie wiślanych wałów. Strażacy, straż graniczna i mieszkańcy umacniają zabezpieczenia przed powodzią. W niektórych miejscach jedyną obroną są worki z piaskiem. Strażacy walczą z Wisłą także w Kępie Gosteckiej.

W Ostrowie w województwie świętokrzyskim został przerwany wał na Wiśle, wyrwa ma około 60 metrów. Zalanych zostało 5 miejscowości. Nie zmienia się sytuacja w prawobrzeżnej części Sandomierza. Woda opada bardzo powoli. Bardzo trudna sytuacja utrzymuje się w okolicach huty szkła.

W Małopolsce sytuacja jest stabilna. Woda w rzekach i powstałych rozlewiskach wyraźnie opada. Przybywa natomiast osuwisk. Dziś ziemia osunęła się w kilku miejscach regionu, w związku z czym konieczna była ewakuacja mieszkańców zagrożonych budynków. Tak było między innymi w Limanowej oraz w gminach Łososina Dolna i Chełmiec w powiecie nowosądeckim.

Na Podkarpaciu trwa liczenie strat. W powiecie strzyżowskim 150 osób utraciło dach nad głową z powodu osuwisk. Najtrudniejsza sytuacja jest w gminach Czudec oraz Strzyżów. Burmistrz Strzyżowa Marek Śliwiński podkreśla, że część osób nie chciała opuścić swoich domostw mimo decyzji o eksmisji, ale nie można było pozwolić im pozostać na miejscu. Musiała interweniować policja.

W Warszawie poziom Wisły wynosi obecnie 726 centymetrów. Około 2.00 w nocy, ma osiągnąć kulminację - 770 centymetrów.

Tagi: powódź, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz