Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powódź - sytuacja w kraju

0
Podziel się:

Dwie osoby zginęły w wezbranych rzekach w Małopolsce. Trwają poszukania mężczyzny, którego porwał nurt Koszarawy w Żywcu.

W Uniszowej w powiecie tarnowskim utonęła 60-letnia kobieta. Jej ciało wyłowiono z potoku Szwedka, poszukiwania zaginionej kobiety trwały od wczoraj. Najprawdopodobniej porwał ją wezbrany, na co dzień niegroźny nurt rzeczki.

W Małym Wiśniczu w powiecie bocheńskim znaleziono ciało 45-letniego mężczyzny.
Jego ciało w potoku Leśniówka wyłowili z wezbranej rzeki strażacy z Ryglic, trwa wyjaśnianie okoliczności jego śmierci.

Na Śląsku trwają poszukiwania mężczyzny, który wpadł do rzeki Koszarawa w Żywcu. Mężczyzna wieczorem spacerował brzegiem rzeki razem z synem. Prawdopodobnie został porwany przez nurt rzeki. Poszukiwania prowadzi miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Intensywne opady powodują znaczne podniesienie się poziomów wody w rzekach. IMGW informuje, że na Odrze stany alarmowe przekroczone są na 27 stacjach wodowskazowych, a stany ostrzegawcze przekroczone są na 34 wodowskazach. Na Wiśle stany alarmowe zostały przekroczone na 65 wodowskazach, a stanu ostrzegawcze na 50 stacjach.

Wezbrane rzeki powodują liczne podtopienia. Z powodu zalania przez wodę zamknięta została droga krajowa nr 1 w Goczałkowicach - między Pszczyną a Bielskiem. Kierowcom samochodów ciężarowych jadącym w kierunku południowej granicy doradzamy zjazd z Jedynki w Tychach i kierowanie się do drogi krajowej nr 81 - relacji Katowice - Wisła i dalej jazdę przez Żory w kierunku Wisły. Innej możliwości objazdu nie ma.

Powódż zagraża Muzem Auschwitz. Jak dowiedział się reporter Polskiego Radia Kraków, placówka została zamknięta. Muzealnicy przenoszą eksponaty z parterów bloków na piętra. Muzeum od Soły dzieli droga powiatowa. Na razie nie została ona zalana, ale wody w rzece cały czas przybywa.

Poprawia się sytuacja powodziowa w Ropczycach na Podkarpaciu. Woda powoli opada, prognozy nie są jednak optymistyczne. Mieszkańcy zabezpieczają domy i instytucje workami z piaskiem. Najgorzej było w nocy i nad ranem, kiedy wylała Wielopolka.

Burmistrz Ropczyc podkreśla, że wypompowywanie wody z podtopionych domów nie ma na razie sensu, dopóki nie ustabilizuje się pogoda. Dlatego pomoc mieszkancom skupia sie przede wszystkim na dostarczaniu worków z piaskiem.

Przejezdna jest w obu kierunkach droga E-40 w Ropczycach. Zablokowana jest jeszcze w miejscowości Krajowice droga krajowa nr 73 relacji Pilzno - Jasło. Objazd zorganizowano przez Kołaczyce - Lublę. Objazd dla samochodów ciężarowych wyznaczono w Pilźnie na Rzeszów.

Alarm powodziowy na Podkarpaciu obowiązuje w powiatach ropoczycko -sędziszowskim, dębickim, jasielskim, sanockim, rzeszowskim oraz w miastach Rzeszów i Mielec.

Pogarsza się sytuacja powodziowa w powiecie strzyżowskim. Największe zagrożenie stwarza Wisłok, który rano wystąpił z brzegów w Strzyżowie.

Trwa umacnianie workami z piaskiem wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisłoka od Strzyżowa w kierunku Rzeszowa. W powiecie strzyżowskim z brzegów wystąpiła też Stobnica. Podtopionych jest wiele gospodarstw.

Rano Wisłok wystąpił z brzegów w Krośnie. Zalany jest stadion miejski, bazar i kilka ulic.

Około 30 gospodarstw znajdujących się na terenie gminy Wąchock w Świętokrzyskiem jest podtopionych. Woda dostała się do piwnic, garaży a także na podwórka gospodarstw. Nie przejezdne są dwie ulice, utrudnienia występują także na drodze krajowej nr 42 między Wąchockiem a Starachowicami.

Wojsko jest gotowe do przeciwdziałania powodziom. W pełnej gotowości pozostaje 8 tysięcy żołnierzy oraz specjalistyczny sprzęt: pływające transportery, łodzie saperskie, ciężki sprzęt inżynieryjny i śmigłowce transportowe. Wojsko w każdej chwili może przystąpić do ewakuacją ludności i mienia, ochrony terenu zagrożonego powodzią i naprawy zniszczonych dróg i mostów.

Użycie wojska w akcji przeciwpowodziowej jest

realizowane na podstawie

wniosku wojewody do Ministra

Obrony Narodowej
,
a następnie decyzji ministra o

jego

użyciu.

Szefowie Wojewódzkich Sztabów Wojskowych w

Krakowie, Rzeszowie i

Katowicach uruchomili grupy

operacyjne do monitorowania sytuacji. Ponadto na

polecenie ministra obrony jednostki inżynieryjne

stacjonujące w zagrożonych

powodzią województwach

pozostają w stanie podwyższonej gotowości.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)