Notowania

powódź
21.05.2010 10:08

Powódź grozi zachorowaniami

Podziel się
Dodaj komentarz
  Powódź, która dotknęła Polskę, niesie ze sobą ryzyko [wzrostu](https://portal.abczdrowie.pl/co-wzrost-mowi-na-temat-twojego-zdrowia) zachorowań na choroby zakaźne czy [zatrucia](https://portal.abczdrowie.pl/zatrucia) pokarmowe. Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar zaznaczył jednak, że do tej pory takiego zjawiska nie odnotowano.
  Jan Bondar wyjaśnił IAR, że część ujęć [wody](https://portal.abczdrowie.pl/woda) na terenach objętych powodzią została zanieczyszczona. Nie nadaje się ona absolutnie do picia. Wody popowodziowe są bowiem źródłem osadów zawierających zarazki chorób zakaźnych takich jak [dur brzuszny](https://portal.abczdrowie.pl/dur-brzuszny), [czerwonka](https://portal.abczdrowie.pl/czerwonka-ostra) czy salmonella. Jak dodał, samorządy zapewniają transport wody beczkowozami, dostarczają też wodę butelkowaną.
  Rzecznik GIS zapewnił, że służby sanitarne co dzień badają wodę pitną dostarczaną powodzianom, by wykluczyć skażenie. Rozdawane są też ulotki informacyjne z zasadami bezpieczeństwa. Inspektorzy sprawdzają także punkty przechowywania żywności, by skażone produkty nie trafiły do sprzedaży.
  Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego wyjaśnił, że praca służb sanitarnych zaczyna się przede wszystkim po opadnięciu wody. Szlam pozostający po powodzi może zawierać bowiem zanieczyszczenia chemiczne, groźne drobnoustroje. Jan Bondar dodał, że najtrudniejsza sytuacja jest teraz w rejonie sandomiersko-tarnobrzeskim.
  Tam gdzie wodociągi funkcjonują, a istnieje ryzyko zanieczyszczenia wody, do wody dodawana jest większa ilość środków dezynfekujących - jednak jak zaznaczył - w granicy bezpiecznej dla ludzi.
Tagi: powódź, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz