Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Powodzie nawiedzają Europę Środkową
Europę Środkową nawiedzają tragiczne w skutkach powodzie. Do dwunastu wzrosła liczba ofiar w Czechach, w Austrii zalanych jest kilkadziesiąt miejscowości. W stolicy Słowacji, Bratysławie, woda sięga korony wałów, stan alarmowy ogłoszono też w północno- zachodnich Węgrzech.      

Czytaj więcej w Money.pl
Polska centralą dystrybucji gazu w Europie Środkowej. Morawiecki: "Możemy być niezależni"
Dzięki współpracy z USA mamy szansę być niezależni gazowo od Rosji, od Gazpromu, ale też pomóc Ukrainie.
Europa Wschodnia rośnie w siłę, Polska może stać się potęgą gospodarczą
Europa Wschodnia rośnie w siłę, niektóre małe kraje, jak Czechy, wysuwają się na czoło tego peletonu, ale Polska jest tuż za nimi i może stać się bardzo ważną gospodarką - pisze komentator "NYT".
Europa bez podziałów? Powstanie dokument o przyszłości Unii Europejskiej
Do końca przyszłego roku ma być przygotowany dokument dotyczący przyszłości UE bez podziału na strefę euro i na kraje, które nie są w tej strefie – twierdzi Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.
Dwunastą ofiarą powodzi na Morawach jest komendant ochotniczej straży pożarnej, który zginął w miejscowości Vlcice, kiedy przez most przeszła dwumetrowa fala potoku.       


W Jeseniku, również na Morawach, ogłoszono stan klęski żywiołowej. Po serii gwałtownych burz, wezbrane wody miejscowego potoku zalały 100 domów, do ponad wysokości czterech metrów. Ewakuowano kilkaset osób w 17 miejscowościach. Zniszczonych jest wiele lokalnych dróg i połączeń kolejowych.      

To jedna z najbardziej tragicznych powodzi w historii Czech. Katastrofalna sytuacja panuje na północnych Morawach, gdzie w ciągu dwóch dni spadło ponad dwa metry wody na metr kwadratowy, oraz na czeskim Śląsku. Straty materialne sięgają setek milionów koron. Zerwane są mosty, zalane szkoły i przedszkola, zablokowane linie kolejowe. Tysiące gospodarstw nie mają prądu ani gazu.       

Sztab kryzysowy kierowany przez ministrów spraw wewnętrznych i obrony wyznaczył do walki z żywiołem 600 żołnierzy i ciężki sprzęt wojskowy. Na pomoc powodzianom rząd przeznaczył 100 milionów koron. Ze składek społecznych uzbierano już 5 milionów.      

Katastrofalne opady nawiedziły również Austrię. W Dolnej i Górnej Austrii oraz Styrii powódź zniszczyła dziesiątki domów. Miasto Viener Neustadt zostało odcięte od świata, Burgerland przypomina wielkie jezioro. Wojsko dostarcza powodzianom żywność i wodę pitną amfibiami.       

Powódz dotarła także na Słowację i Węgry. Wezbrany Dunaj zalewa nabrzeża Bratysławy. Fala powodziowa spływa na Węgry, gdzie również mocno pada. Poziom wody na rzece Rabie przekroczył rekord z 1965 roku. Zalany jest cały rejon na południe od miasta Gyor. Nie kursują pociągi. W Budapeszcie ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia powodziowego       

Prognozy są niekorzystne. Nad Europą Środkową tworzy się kolejny niż. Według synoptyków będzie padać co najmniej do wtorku.
gaz, rząd, powódź, wojsko, ofiary, rok, środkowa
IAR