Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach z archiwów służb specjalnych" - książka z archiwów rosyj

0
Podziel się:

skich

Blisko 150 dokumentów - które nie były nigdy publikowane - pochodzących z archiwów Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, ukazało się w najnowszym wydawnictwie Instytutu Pamięci Narodowej. Książka pod tytułem "Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach z archiwów służb specjalnych" została zaprezentowana z okazji 63 rocznicy wybuchu powstania.
Jeden z autorów, Marcin Majewski z Instytutu Pamięci Narodowej, wyjaśnia, że w książce znalazły się dokumenty niemieckich i sowieckich organów bezpieczeństwa, dotyczące niektórych zbrodniarzy wojennych. Są tam również protokoły przesłuchań prowadzonych przez departament śledczy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz protokoły przesłuchań powstańców, członków Armii Krajowej, aresztowanych w latach 1948 - 49.
Na szczególną uwagę zasługuje protokół z przesłuchania w kwietniu 1945 roku na moskiewskiej Łubiance, ostatniego dowódcy Armii Krajowej, generała Leopolda Okulickiego.
Janusz Kurtyka, prezes IPN-u, podkreślił, że ta książka nie zmienia naszej oceny Powstania Warszawskiego, pokazuje natomiast jego inne, ciekawe oblicze. Kurtyka wyjaśnił, że w książce odnajdziemy między innymi społeczne uwarunkowania Powstania Warszawskiego, rzeczywisty obraz pracy wywiadu, czy relacje Rosjan w służbie hitlerowców o tym, jak funkcjonowała kolaboracja.
Generał Wasilij Christoforow z Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej podkreślił, że strona rosyjska zdecydowała się udostępnić dokumenty z archiwów, bo jest potrzeba budowania zrozumienia i prawdy historycznej. Christoforow wyraził przekonanie, iż nie można zrozumieć i uczyć historii Polski i Rosji, nie znając archiwalnych dokumentów FSB. Zdaniem generała, w dokumentach tych widać los tysięcy powstańców oraz ich tragiczną sytuację w sierpniu i wrześniu 1944 roku.
Ambasador Rosji w Polsce Władimir Grinin podkreślił, że chociaż polscy i rosyjscy naukowcy mają często różne zdania na temat powstania, to jednak potrafią toczyć rzetelną debatę historyczną, czego dowodem jest prezentowana dziś książka. Ambasador podkreślił, że niezależnie od ocen powstania, jego bohaterom należy się hołd. Dodał, że powstańcy są przykładem bohaterstwa, odwagi i głębokiego patriotyzmu Polaków.
Publikacja wydana przez IPN zawiera także ponad 100 ilustracji pochodzących z zasobu IPN, CA FSB Rosji, archiwum federalnego w Koblencji i Instytutu Zachodniego oraz liczne mapy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)