Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań - pionierska operacja nowotworu serca

0
Podziel się:

To co prezentuje polska, a w tym wypadku poznańska, kardiochirugia - absolutnie nie odbiega od standardów światowych! To można powiedzieć po dzisiejszej, trwającej prawie 7 godzin, operacji nowotworu serca. Przeprowadzono ją w Klinice Kardiochirurgii szpitala przy ulicy Długiej w Poznaniu. Operację metodą transplantacji serca wykonano po raz 12-ty na świecie, a pierwszy raz poza Stanami Zjednoczonymi.

"To wyjątkowy sposób leczenia" - powiedział Radiu Merkury kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego - docent Marek Jemielity. Podczas autotransplantacji, serce usuwa się całkowicie z klatki piersiowej chorego. Na stole operacyjnym serce jest otwierane, nowotwor wycinany, jego miejsce jest uzupełniane tkanką i serce jest ponownie umieszczane w organiźmie chorego.
Operowany w Poznaniu to 52 - letni mężczyzna, aktywny fizycznie, nie chorujący. Od trzech tygodni zaczął odczuwać nasilone dolegliwości - osłabienie i duszności. Nowotwór rósł w lewym przedsionku serca i stopniowo tę jamę zamykał. Gdyby nie doszło do operacji, najdalej w ciągu dwóch tygodni guz całkowicie uniemożliwiłby przepływ krwi przez serce.
"O pomoc poprosiliśmy tydzień temu Amerykanów z Huston w Teksasie. Odpowiedzieli natychmiast, razem stanęliśmy dziś przy stole operacyjnym" - dodaje docent Marek Jemielity i przyznaje, że to ogromny sukces. Teraz dla operowanego najważniejsze są najbliższe 24 godziny. Mężczyzna jest utrzymywany w śpiączce farmakologicznej, pozostaje pod respiratorem
Operujący byli obserwowani przez asystetów Uniwersytetu Medycznego. Powstał materiał filmowy i fotograficzny, teraz ta dokumentacja będzie prezentowana na naukowych konferencjach w kraju i za granicą, będzie też służyć jako materiał do nauki dla studentów.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)