Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań - ruszył proces ws. kradzieży obrazu Moneta

0
Podziel się

Przy niespotykanym zainteresowaniu mediów w poznańskim sądzie rozpoczął się proces 41-letniego Roberta Z., oskarżonego o kradzież obraz Claude'a Moneta "Plaża w Pourville". Płótno zniknęło z poznańskiego Muzeum Narodowego we wrześniu 2000-ego roku. Przed sądem oskarżony przyznał się do winy.

bEihRFpN

"Żadne słowa nie są w stanie wyobrazić tego, jak żałuję tego, co zrobiłem. Jest mi ogromnie wstyd. To nie powinno sie nigdy zdarzyć" - powiedział oskarżony. "Proszę o szansę" - dodał. O okolicznościach kradzieży nie chciał mówić, sąd odczytuje jego zeznania ze śledztwa.

Robert Z. wpadł na pomysł kradzieży - rok przed jego realizacją. Ukradł obraz nie dla pieniędzy, ale z miłości do Moneta. Płótno wyciął z ramy i oryginał zastąpił kopią, przygotowaną na jego zlecenie. Wykorzystał fakt, że wcześniej dostał zgodę na kopiowanie innego obrazu, który wisiał w tej samej sali, co "Plaża w Pourville". Kopię wniósł do muzeum między kartami brystolu, przygotowanego do szkicowania.

Robert Z. został zatrzymany w styczniu tego roku. Obraz przez 9 lat przechowywał w szafie rodziców. Grozi do 10-u lat więzienia.

bEihRFpP

W sprawie oskarżycielem posiłkowym jest Muzeum Narodowe. Jego pełnomocnik złożył dziś wniosek o zobowiązanie oskarżonego do naprawienia szkody, spowodowanej wycięciem obrazu. Płótno o wartości co najmniej 7 mln dolarów, jest obecnie konserwowane. Muzeum chce je ponownie pokazać w październiku.

bEihRFqq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)