Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PR1 - Lewandowski o bankach i UE

0
Podziel się:

Świat bankowy niczego się nie nauczył w czasie kryzysu. Taką opinię wyraził w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetu, Janusz Lewandowski.

Komentując niejasną rolę niektórych banków przy debiucie giełdowym Facebooka, Lewandowski powiedział, że tam, skąd wyparowała etyka, musi wkroczyć wielki regulator. Jest to jednak ryzykowne, gdyż regulator, poprawiając błędy rynku, może popełnić jeszcze większe błędy. Lewandowski powiedział, że podstawy etyczne gospodarki rynkowej i systemu bankowego zostały zrujnowane. Jednak w polskim systemie bankowym, w którym dominują filie banków zagranicznych, sytuacja wygląda lepiej. Działające w Polsce banki-córki osiągają lepsze wyniki, niż zagraniczne centrale. Zdaniem Lewandowskiego dzieje się tak, gdyż krajowe banki nie straciły więzi z klientem i nie zajmują się tylko wirtualnymi spekulacjami.
Komisarz powiedział, że wczorajszy nieformalny szczyt Unii Europejskiej był spotkaniem zapoznawczym z nowym prezydentem Francji, Francois Hollandem. Różnice między poszczególnymi krajami pozostały, ale jest też zgoda co do niektórych problemów. Spory dotyczą między innymi wprowadzenia euroobligacji i rozszerzenia działalności Europejskiego Banku Centralnego. Kraje Unii zgadzają się natomiast, że pod zastaw unijnego budżetu można finansować projekty transgraniczne i przeprogramować fundusze strukturalne tak, aby wesprzeć kraje będące w najtrudniejszej sytuacji.
Janusz Lewandowski powiedział, że Europa odkryła inwestycyjną naturę unijnego budżetu, który może ożywiać rynek i miejsca pracy. Może to być korzystne dla przygotowywanego właśnie budżetu na kolejne lata. Lewandowski podkreślił, że środki z unijnego budżetu można wydać lepiej na to, co jest potrzebne takim krajom, jak Grecja czy Hiszpania.
Zdaniem komisarza, w Europie zaczyna się wyłaniać reguła zdrowego rozsądku, polegająca na równowadze między dyscypliną budżetową a wsparciem wzrostu. Jest to, zdaniem Lewandowskiego, zbliżone do tego, co robi się w Polsce. Komisarz podkreślił, że warunkiem poprawy sytuacji w najbardziej zadłużonych krajach jest rezygnacja z życia ponad stan. Wzrost gospodarczy można natomiast wspierać nie wielkimi funduszami, ale takimi działaniami, jak otwarcie rynku pracy. Lewandowski dodał, że wcześniej czy później w Europie zostanie wprowadzony podatek od transakcji finansowych.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)