Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier zwiedził nowy zbiornik retencyjny na Mazowszu

0
Podziel się:

W gminie Sabnie na Mazowszu zakończyła się budowa nowego zbiornika retencyjnego na rzece Cetyni. Obiekt oglądał rano premier Donald Tusk. Jak powiedział na krótkim briefingu prasowym w tej chwili gotowych lub w trakcie budowy jest około dwudziestu podobnych zbiorników w całej Polsce. Szef rządu podkreślił, że jest to gwarancja bezpieczeństwa na przyszłość. Zależy ono bowiem nie tylko od wielkich, lecz również od małych, lokalnych tam i zbiorników retencyjnych.
Donald Tusk dodał, że poza ochroną przed powodzią i podtopieniami takie zbiorniki będą miały istotne znaczenie gospodarcze dla lokalnej społeczności.
Na razie tama nie może na siebie zarabiać ze względu na zaangażowane w nią środki z Unii Europejskiej. W przyszłości jednak powstanie tam niewielka elektrownia wodna. Nie bez znaczenia są również walory rekreacyjne.
Zbiornik retencyjny Niewiadoma powstał na terenie czterech wsi: Nieciecz Włościańska, Niewiadoma, Kupietyn-Kolonia i Kupietyn. Ma ochronić przed powodzią obszar około 65 kilometrów kwadratowych zamieszkiwany przez ponad 60 tysięcy ludzi. W odległości kilku kilometrów od zbiornika przepływa również rzeka Bug.
Oficjalne otwarcie zbiornika Niewiadoma nastąpi w sobotę. Iwestycja kosztowała blisko 15 milionów złotych. Ponad 12 milionów pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)