Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premiera dramatu "Lalek" Zbigniewa Herberta w Studiu Koncertowym

0
Podziel się:

Dziś w przeddzień 10 rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się premiera dramatu pisarza "Lalek". Będzie to finał obchodów Roku Herbertowskiego w Polskim Radiu.

"Lalek" jest sztuką na głosy Zbigniewa Herberta, rodzajem kompozycji muzycznej: dialogów i monologów - opartej na dysonansach, tworzących klimat zdegradowanego świata, w którym nastąpił zupełny rozpad dotychczasowych wartości.

Reżyserem spektaklu jest Jan Warenycia, który przypomina, że "Lalek" jest także jednym ze słuchowisk radiowych, napisanych przez Herberta na przełomie lat 50-tych i 60-tych.

Jan Warenycia wskazuje na kilka warstw znaczeniowych "Lalka", które chciał przekazać Zbigniew Herbert. Pierwszą i najłatwiejszą do identyfikacji warstwą jest obraz małego miasteczka w okresie tzw. "zastoju gomułkowskiego". Reżyser zwraca uwagę, że wszyscy "bohaterowie" "Lalka" pozbawieni są charakterystycznych cech osobowych, a są tylko głosami wyrwanymi z chaosu małego miasteczka. Jak dodaje - "Herbert stworzył symfonię głosów, posługujących się zdehumanizowanym językiem".

Jan Warenycia podkreśla, że radio, jako jeden z "bohaterów" spektaklu odgrywa w nim bardzo ważną rolę nie tylko dlatego, że w słuchowisku radiowym była to wtedy zupełna nowość. Radio w tym miasteczku, którego słucha się - poprzez typowe dla tamtych czasów - głośniki rozwieszone na ulicach, jest nośnikiem kultury wyższej. Jednak - jak zauważa - Jan Warenycia, nie znajduje ona zrozumienia u odbiorców.

Głosu postaci tytułowej - Lalkowi - udzieli Łukasz Lewandowski. Wystąpią także Wojciech Wysocki - jako reporter, Henryk Boukołowski - jako poeta, Zofia Saretok - jako kobieta i matka Lalka oraz kilkoro tegorocznych absolwentów Akademii Teatralnej.

Słuchowisko będzie także transmitowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia, w niedzielę o godzinie 18.00 oraz powtórzone w Programie 3 Polskiego Radia w poniedziałek.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)