Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

prezydent-Bitwa Warszawska-obchody-odznaczenie

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderem Orła Białego księdza Ignacego Skorupkę, kapelana 1. batalionu 236. pułku piechoty Armii Ochotniczej. Kapłan zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem podczas szturmu Polaków na wojska bolszewickie.

bEhMholN

Wręczając odznaczenie przedstawicielowi rodziny księdza Skorupki prezydent wspominał kapelanów wojskowych, którzy - jak podkreślił - dodawali otuchy i sił żołnierzom walczącym na wielu frontach Rzeczpospolitej. "Myślimy i o biskupie Bandurskim - kapelanie legionów Józefa Piłsudskiego, o biskupie Gawlinie, który dodawał sił i wiary żołnierzom pod Monte Casino, myślimy o dziesiątkach setkach kapelanów , którzy uczestniczyli w zmaganiach żołnierza polskiego w czasie drugiej wojny światowej na wszystkich frontach" - mówił prezydent. Przypomniał też o kardynała Stefana Wyszyńskiego - który podczas Powstania Warszawskiego był kapelanem grupy "Kampinos" Armii Krajowej oraz o księdza Jerzego Popiełuszkę - kapelana warszawskiej "Solidarności".Mówił również o biskupie polowym Tadeuszu Płoskim, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. "Przed nimi wszystkimi dzisiaj chylimy polskie czoła wywołując ich z narodowej pamięci i tej odległej sprzed prawie stu lat jak i tej zupełnie nieodległej sprzed paru
miesięcy i wszystkim dziękujemy" - mówił Bronisław Komorowski.
W Ossowie pod Warszawą odbywają się obchody 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej, która jest określana jako decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej.

bEhMhomq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)