Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent-religie-spotkanie

0
Podziel się:

Prezydent spotkał się z przedstawicielami wyznań i religii w Polsce. Na noworoczne spotkanie do Pałacu Prezydenckiego przybyli zwierzchnicy Kościołów i wspólnot religijnych, w tym katolicy, prawosławni, baptyści, ewangelicy, żydzi i muzułmanie.

Bronisław Komorowski złożył zebranym noworoczne życzenia. Jak podkreślił, spotkanie w takim gronie jest przywilejem i okazją do spojrzenia na Polskę, jako wspólnotę skupiającą różnych ludzi. Prezydent zaznaczył, że wspólnota nie wymaga jednorodności . Jak dodał, dobra wspólnota to taka, która potrafi docenić i wydobyć rzeczy wartościowe mimo różnic, musi być jednak oparta o wartości.
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, podkreślił, że noworoczne spotkanie u prezydenta stało się dobrym zwyczajem. Jak zaznaczył, chciałby jednak widzieć w tym nim również gwarancję tego, że praca Kościołów w budowaniu fundamentu duchowego i etycznego Polski będzie zauważana i doceniana. Dlatego, jak zaznaczył, w sytuacji, kiedy pojawiają się próby zmiany definicji Kościoła w życiu społecznym, prezydent powinien stać na straży autonomii i współpracy kościołów i religii z demokratycznym państwem.
Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, prawosławny arcybiskup wrocławsko-szczeciński Jeremiasz zaznaczył, że spotkanie u prezydenta nawiązują do najlepszych tradycji polskiej państwowości, podkreślającej równość wszystkich obywateli bez względu na wyznanie. Jak dodał, współcześnie w Polsce władze państwowe i samorządowe traktują różne Kościoły w sposób równy i sprawiedliwy. Realizując idee ekumenizmu kościoły oraz ich wierni zbliżają się do siebie, a przez to zbliżają się do Boga - dodał biskup Jeremiasz.
Mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Związku Muzułmańskiego w Rzeczypospolitej Polskiej zaznaczył, że Polska jest ostoją dla wszystkich religii. Jak dodał, współczesna Europa również stanowi jedność, w której integrują się narody i wyznania, a islam również wpisuje się w kulturę Polski i Europy. Tomasz Miśkiewicz zaznaczył, że sprawiedliwość, oraz pokojowe istnienie mimo różnic jest misją, którą Polska ma do przekazania. Jak dodał, Polska wspomaga tworzenie pokoju w tych miejscach, gdzie istnieją konflikty, a muzułmanie polscy to rozumieją.
Prezydent prosił przedstawicieli religii i wyznań o przekazanie życzeń członkom wszystkich wspólnot. Jak zaznaczył, życzy, aby dobrze się działo we wspólnotach wiary, we wspólnotach lokalnych i we wspólnotach rodzinnych.
Na terenie Polski działa kilkaset wspólnot religijnych, reprezentujących niemal wszystkie religie i wyznania.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)