Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent - administracja - Trybunał Konstytucyjny

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o racjonalizacji zatrudnienia. Zakłada ona zwolnienie w ciągu najbliższych 3 lat 10 procent pracowników administracji.

Według prezydenta, ustawa ta może naruszać zasadę państwa prawnego, a w szczególności zasadę bezpieczeństwa prawnego i wywodzoną z niej zasadę ochrony praw nabytych. Bronisław Komorowski wskazał, że takie naruszenie może powodować możliwość arbitralnego rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami zatrudnionymi na podstawie mianowania. Prezydent podkreślił, że ustawa dopuszcza również arbitralne zwalnianie urzędników służby cywilnej, a także zmianę istotnych warunków ich zatrudnienia z możliwym jednoczesnym obniżeniem wynagrodzenia. Według głowy państwa, takie rozwiązanie można uznać za sprzeczne z koniecznością zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa poprzez korpus służby cywilnej.
Bronisław Komorowski wskazał też jako budzące wątpliwość co do zgodności z konstytucją, upoważnienie Prezesa Rady Ministrów do swobodnego uznania, jakie urzędy i jednostki podlegają przepisom ustawy. Według prezydenta takie rozwiązanie powinno zostać uregulowane w akcie rangi ustawowej.
Przyjęta przez Sejm 16 grudnia ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji jest częścią pakietu konsolidacji finansów publicznych. Zakłada zwolnienie w latach 2011 - 2013 w ramach oszczędności budżetowych 10 procent pracowników administracji. Zgodnie z nią po zwolnieniach zatrudnienie w administracji będzie można zwiększyć dopiero w 2014 roku. Przepisy tej ustawy miały wejść w życie 1 lutego. Ustawa ograniczająca zatrudnienie w administracji nie dotyczy między innymi pracowników policji, straży pożarnej, straży granicznej i prokuratury.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)