Notowania

wiadomości
15.02.2011 15:10

Prezydent - "Cichociemni" - spotkanie

Bronisław Komorowski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami ostatnich żyjących Cichociemnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

15 lutego mija 70. rocznica zrzucenia na teren okupowanej Polski pierwszych skoczków spadochronowych, zwanych "Cichociemnymi". Byli to żołnierze szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych w okupowanej Polsce.
Wśród uczestników dzisiejszego spotkania był 97-letni generał Stefan Bałuk pseudonim "Starba", który przypominał, że na całym świecie żyje już tylko 6 Cichociemnych. Generał powiedział, że w rozmowie z prezydentem zaapelował o kontynuowanie dokumentowania działalności Cichociemnych.
"Będziemy się starali sprowokować, ażeby powstał wreszcie film o Cichociemnych. Już w tej chwili wszyscy odchodzą i nie będzie komu informować społeczeństwo" - powiedział generał Bałuk. Do tej pory zrealizowano między innymi film dokumentalny " My Cichociemni" oraz serial TVP " Czas Honoru".
Elitarną jednostkę "cichociemnych" tworzyli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przeznaczeni do zadań specjalnych. Początkowo odlatywali do Polski z bazy pod Londynem, a od 1944 roku z Brindisi we Włoszech. W zrzutach, które odbywały się od lutego 1941 roku do grudnia 1944 roku, uczestniczyło 344 skoczków, wśród nich 28 kurierów rządu emigracyjnego i 316 żołnierzy.
Pierwsi "cichociemni" zostali zrzuceni w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku w okolice Dębowca na Górnym Śląsku, wówczas wcielonego do Trzeciej Rzeszy. Pierwszy skok na tereny okupowane w Polsce miał dać nadzieję na wsparcie walczących w kraju rodaków. "Idziecie jako straż przednia do kraju. Macie udowodnić, że łączność z Polską jest w naszych warunkach możliwa" - tymi słowami pożegnał skoczków generał Władysław Sikorski. Skoczkami zrzuconymi 16 lutego w Dębowcu byli: major Stanisław Kostka-Krzymowski "Kostka", rotmistrz Józef Gabriel Zabielski " Żbik" i kurier Czesław Raczkowski.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz