Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - rodziny ofiar

0
Podziel się:

W Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie 22 "Żołnierzy Wyklętych" za wybitne zasługi dla niepodległości Polski Orderami Odrodzenia Polski. Dziś, pierwszego marca po raz pierwszy w Polsce jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Został on ustanowiony w tym roku specjalną ustawą, podpisaną przez prezydenta Komorowskiego, jako święto państwowe. Projekt ustawy złożył w ubiegłym roku prezydent Lech Kaczyński.

Franciszek Batory brat Józefa Batorego pseudonim "Argus" dziękując w imieniu rodzin ofiar podkreślał, że pamięć o "Żołnierzach Wyklętych " potrafiła połączyć polityków." Za sprawą dwóch prezydentów ci w przeszłości katowani i zabijani bez miejsca wiecznego pochówku przywołani zostali do panteonu narodowej pamięci" - podkreślał Franciszek Batory. Brat zamordowanego Józefa Batorego przyznawał , że w ostatnich latach w wielu regionach kraju powstają pomniki upamiętniające "Żołnierzy Wyklętych", ale najważniejsze jest by o tej historii pamiętało młode pokolenie." Najważniejszym miejscem pamięci są serca i umysły młodych Polaków" - przekonywał Franciszek Batory.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest obchodzony 1 marca, w rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kilku członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 60 lat temu, 1 marca 1951 roku w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie ponieśli śmierć: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt Franciszek Błażej, por. Józef Batory, por. Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)