Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent -podpisane ustawy - podsumowanie

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski w mijającym roku podpisał łącznie 102 ustawy przyjęte przez parlament. Od uroczystego zaprzysiężenia, które miało miejsce 6 sierpnia prezydent tylko raz skorzystał z prawa inicjatywy ustawodawczej. Bronisław Komorowski złożył projekt zmian w konstytucji związany z członkostwem Polski w UE. Prezydent zaproponował dopisanie nowego rozdziału "10a", dotyczącego naszej obecności w Unii Europejskiej. Są tam zawarte uregulowania, które miałyby zacząć obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro - między innymi organizacji Narodowego Banku Polskiego oraz przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej.

Od początku kadencji prezydent ani razu nie zdecydował się na odesłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Natomiast podjął decyzję o wycofaniu z Trybunału dwóch wniosków złożonych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kwestionujących konstytucyjność zmian w ordynacji prezydenckiej oraz w ustawie o NIK, zdecydował prezydent Bronisław Komorowski.
Pierwszy z wycofanych wniosków dotyczył zbadania zgodności z konstytucją noweli ustawy o wyborze prezydenta, ustalającej nowe godziny głosowania w wyborach prezydenckich: między 8.00 a 22.00, a nie jak obecnie między 6.00 a 20.00. Nowela wprowadza również zasadę, że głos powinni móc oddać wszyscy wyborcy, którzy o godzinie 22.00 znajdą się w lokalu wyborczym i do tego momentu nie oddadzą głosu.
Kancelaria Prezydenta przekonywała, że zarzuty dotyczyły jedynie trybu uchwalenia tej noweli, czyli dopuszczalności zmiany ordynacji na kilka miesięcy przed planowanymi wyborami prezydenckimi. W obecnej sytuacji te argumenty są już nieaktualne - podkreśla kancelaria Bronisława Komorowskiego.
Drugi z wniosków dotyczył zbadania zgodności z konstytucją noweli ustawy o Najwyższej Izby Kontroli, obejmującej NIK audytem zewnętrznym przeprowadzanym na zlecenie marszałka Sejmu. Kancelaria Prezydenta zaznaczała, że zarówno w ocenie Sejmu, jak i Prokuratora Generalnego, których opinii zasięgnął TK, przepis ten nie narusza konstytucji ani niezależności NIK.
Wśród podpisanych ostatnio przez prezydenta ustaw jest natomiast między innymi nowelizacja ustawy o finansach publicznych, zakładająca warunkową podwyżkę podatku VAT.
Zmiany spowodują, że wzrost VAT-u nastąpi gdy relacja długu publicznego do PKB przekroczy 55 procent. Jeśli stanie się to w przyszłym roku, to w 2012 i 2013 VAT będzie rósł o jeden punkt procentowy. Wydatki budżetowe mają rosnąć z roku na rok nie więcej niż o punkt procentowy powyżej inflacji. To ograniczenie nie będzie dotyczyło wydatków sztywnych, takich jak finansowanie świadczeń emerytalno-rentowych gwarantowanych przez państwo. Nowe przepisy wejdą w życie 1. stycznia 2011 roku.
Nowelizację ustawy o finansach publicznych zakłada także iż osoby, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę, pozostały w dotychczasowej pracy, będą musiały wybierać między emeryturą a pensją
Jednak w tym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział inicjatywę ustawodawczą w sprawie pracy emerytów - zapowiedziała jego Kancelaria. Bronisław Komorowski chce uwzględnić dotychczasowe głosy sprzeciwiające się konieczność rezygnacji z pobierania emerytur i równoczesnej pracy zawodowej. Prezydent chce wrócić do poprzedniego systemu, gdzie łączenie tego było możliwe.
Według najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini 37% procent Polaków uznało, że Bronisław Komorowski wygraną kampanią prezydencką po tragedii smoleńskiej zasłużył na miano Człowieka roku 2010.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)