Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent i premier - euro po 2015

0
Podziel się:

Prezydent - premier - Rada Gabinetowa - konferencja

Decyzja o wejściu Polski do strefy euro powinna zapaść po wyborach w roku 2015 - mówił prezydent po posiedzeniu Rady Gabinetowej, poświęconej sprawie przyjęcia europejskiej waluty.
Zdaniem Bronisława Komorowskiego, trzeba teraz skoncentrować się na spełnianiu trzech kryteriów z Maastricht, potrzebnych do przyjęcia euro. Należy natomiast zaniechać łatwego podawania konkretnej daty wejścia do strefy euro. Prezydent dodał, że zasady uczestnictwa Polski w pogłębiającej się integracji europejskiej, a co za tym idzie sprawa przyjęcia euro, należy do najistotniejszych problemów kraju. Jego zdaniem wypełnienie kryteriów z Maastricht jest warte zachodu, nawet jeśli nie będzie prowadzić do przyjęcia euro, gdyż będzie korzystne dla naszej gospodarki. Prezydent zapowiedział, że będzie zapraszał przedstawicieli środowisk politycznych, aby przekonywać ich do takiej strategii. Będzie też oczekiwał od nich działań na rzecz spełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht. Bronisław Komorowski chce się też spotkać z przedstawicielami innych instytucji, w tym Narodowego Banku Polskiego.
Prezydent wypowiedział się przeciwko pomysłom ominięcia prawnych przeszkód, związanych z przyjęciem euro. Podkreślił, że wprowadzenie europejskiej waluty wymaga zmiany konstytucji.
Premier Donald Tusk, który razem z Komorowskim wystąpił na konferencji prasowej, oświadczył, że rząd akceptuje kierunek wyznaczony przez prezydenta. Dodał, że trzeba powstrzymać entuzjazm tych, którzy chcieliby natychmiast przyjąć euro, gdyż nie jest to możliwe. Powinniśmy się skoncentrować na spokojnych przygotowaniach tak, aby można było bezpiecznie wejść do strefy euro - powiedział Donald Tusk. Dodał, że czytelnym znakiem, że przygotowania do przyjęcia euro przebiegają dobrze, będzie zdjęcie z Polski unijnej procedury ograniczenia nadmiernego deficytu budżetowego.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/ab

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)