Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent L. Kaczyński udaje się na ONZ-towską debatę

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński udaje się dziś w południe do Stanów Zjednoczonych, by wziąć udział w ONZ-owskiej debacie poświęconej zjawisku globalizacji.

Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Krawczyk powiedział, że podczas debaty politycy będą się zastanawiać, jak z tego zjawiska wyciągnąć wspólnie maksimum korzyści dla dobra ludzkości.
Według przewidywań ministra, w wystąpieniu Lecha Kaczyńskiego znajdzie się wezwanie do poczucia solidarności i obowiązku wzajemnego wspierania się państw i społeczeństw. Prezydent ma się też odwołać do polskich tradycji solidarnościowych, jako że - jak to ujął Andrzej Krawczyk -" w solidarności jesteśmy specjalistami".
Minister podkreślił, że polski prezydent wystąpi przed Zgromadzeniem w pierwszym dniu debaty, po prezydencie Francji.
Lech Kaczyński spotka się w Nowym Jorku z przywódcami kilku państw, między innymi Francji, Finlandii i Afganistanu.
Zaplanowano też spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych George'm Bushem, ale - jak zaznaczył minister Krawczyk - zapewne nie będzie to rozmowa w cztery oczy, ale spotkanie podczas przyjęcia wydanego przez prezydenta Busha. Przewidywane tematy rozmowy to zwalczanie terroryzmu, sytuacja w Iraku i stosunki z krajami na wschód od Unii Europejskiej.
W pierwszym dniu pobytu w Stanach Zjednoczonych prezydent Lech Kaczyński odbierze w imieniu Polski nagrodę przyznawaną w uznaniu podejmowanych działań na rzecz ludzi niepełnosprawnych.
Nagroda International Disability Award została ustanowiona w 50. rocznicę powstania ONZ. Jest to statuetka - popiersie prezydenta Franklina Roosvelta - i czek na 50 tysięcy dolarów. Prezydent Roosvelt zachorował na polio w wieku 39 lat. Mimo że poruszał się na wózku inwalidzkim, przez 12 lat z sukcesem pełnił urząd prezydenta i - co zaznaczają Amerykanie - przeprowadził swój naród przez doświadczenie drugiej wojny światowej.
Nagroda International Disability Award ma przypominać społeczności międzynarodowej o konieczności i możliwościach aktywnego udziału niepełnosprawnych w życiu społecznym i politycznym.
Od 1996 roku tym wyróżnieniem uhonorowano Południową Koreę, Kanadę, Irlandię, Węgry, Tajlandię, Włochy i Ekwador.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)