Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent odda cześć ofiarom NKWD na Ukrainie

0
Podziel się

Bronisław Komorowski ma także spotkać się z ukraińskim premierem.

Prezydent odda cześć ofiarom NKWD na Ukrainie
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)
bDzGaTmd

Prezydent Bronisław Komorowski odleciał do Charkowa na Ukrainie. Weźmie tam udział w uroczystościach dziesiątej rocznicy otwarcia Cmentarza Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach pod Charkowem.

W uroczystościach w Piatichatkach będzie też uczestniczyć ponad 300 osób należących do rodzin katyńskich. Wyruszyli oni w czwartek do Charkowa specjalnym pociągiem z Warszawy.

Na cmentarzu spoczywają szczątki 4300 polskich oficerów i cywilów oraz prawie trzech tysięcy obywateli Związku Radzieckiego prześladowanych przez NKWD.

bDzGaTmf

W Charkowie prezydent Komorowski odda też cześć pomordowanym w miejscu ich kaźni. Złoży wieńce pod tablicą pamiątkową na budynku dawnej siedziby NKWD, skąd ciała ofiar wywożono do lasu w Piatichatkach. Wcześniej polskich oficerów przetransportowano z położonego 300 kilometrów na wschód obozu w Starobielsku.

Ukraińska filia organizacji _ Memoriał _ zwraca uwagę, że miejscowy oddział NKWD miał doświadczenie w tego typu operacjach, bo w czasie masowych represji w latach 1937-39 w Charkowie zabito ponad 13 tysięcy obywateli ZSRR. Egzekucje odbywały się w nocy, przy dźwięku włączonych silników samochodów i wentylatorów. NKWD nie chciała, aby zbrodnia wyszła na jaw.

Cmentarz jest położony w lesie, 20 kilometrów od centrum Charkowa. Przy wejściu stoją dwa słupy z godłami Polski i Ukrainy. Po drugiej światowej miejsce pochowania ofiar NKWD nie było nawet ogrodzone. Pierwsze ekshumacje odbyły się w lipcu 1991 roku, tuż przed ogłoszeniem przez Ukrainę niepodległości. Cmentarz otwarto 9 lat później.

Prezydent Bronisław Komorowski ma się także spotkać się z premierem Mykołą Azarowem. Wcześniej biuro prasowe prezydenta Ukrainy informowało, że w uroczystościach na cmentarzu wojennym weźmie udział Wiktor Janukowycz. Jednak wszystko wskazuje na to, że nie będzie go w Charkowie.

bDzGaTml
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;zalezy;nam;na;ukrainie;w;unii;europejskiej,187,0,669627.html) Komorowski: Zależy nam na Ukrainie w Unii Europejskiej Polska nie zamierza zamykać innym krajom drzwi do Wspólnoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t109644.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;pierwszy;raz;jedzie;za;granice;-;do;brukseli,61,0,668221.html) Komorowski pierwszy raz jedzie za granicę - do Brukseli Prezydent spotka się z szefem Komisji Europejskiej.
bDzGaTmG
KOMENTARZE
(0)