Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent powołał Narodową Radę Rozwoju

0
Podziel się
bEhbyfhN

Służba zdrowia, edukacja, gospodarka i opieka społeczna to główne wyzwania, jakie widzą przed sobą członkowie Narodowej Rady Rozwoju. Lech Kaczyński powołał 44-osobowy organ, który będzie mu doradzał w sprawach krajowych i zagranicznych.
Lech Kaczyński podkreślał, że mianowani przez niego doradcy różnią się w swoich przekonaniach i profesjach. Jego zdaniem czyni to Radę ponadpolityczną. Jak powiedział prezydent - odmienność spojrzeń jest niezmiennie potrzebna w myśleniu perspektywicznym o kraju.
Lech Kaczyński jednocześnie podziękował członkom Rady za zgodę na wejście do jej struktur. Zaznaczył, że nikt nie odmówił zaproszeniu.
Narodowa Rada Rozwoju została powołana jako gremium opiniodawczo-doradcze przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Zdaniem prezydenta powstanie Rady było konieczne, gdyż nie ma obecnie w Polsce organu, które stwarzałoby możliwość debaty programowej o rozwoju naszego kraju i jego przyszłości. Prezydent chciałby, aby Narodowa Rada Rozwoju definiowała kluczowe wyzwania i oceny zagrożeń rozwoju społeczno-gospodarczego Polski oraz formułowała cele strategiczne. Efektem jej prac będą przekrojowe analizy, dotykające problemów ekonomicznych i społecznych.
W skład Narodowej Rady Rozwoju wchodzą wybitni przedstawiciele różnych środowisk akademickich, szefowie głównych związków zawodowych oraz organizacji pracodawców. Zaproszenie przyjęli także reprezentanci wszystkich szczebli samorządu terytorialnego.
W pracach Rady będą uczestniczyli także specjaliści w zagadnieniach, które będą poruszane na spotkaniach oraz przedstawiciele prezydenta - ministrowie, doradcy i współpracownicy.
Rada będzie obradowała na posiedzeniach zwoływanych wedle potrzeb, ale zakłada się, że będzie to nie rzadziej niż co kwartał.
Członek Rady i były zastępca obecnego ministra finansów profesor Stanisław Gomułka zapewniał, że chętnie będzie dzielił się swoją wiedzą z politykami. Podkreślał, że udział w dyskusjach o przyszłości Polski jest jego obowiązkiem.
Natomiast profesor Witold Orłowski, doradca prezydenta za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego, chce zwrócić uwagę na konieczność reformy finansów publicznych i ich bardzo zły stan obecnie.
Narodowa Rada Rozwoju będzie obradowała na posiedzeniach zwoływanych wedle potrzeb, ale zakłada się, że nie rzadziej niż co kwartał.

bEhbyfiq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)