Notowania

usa
21.10.2008 06:04

Prezydent Węgier wetuje porozumienie z USA

Wymiana cyfrowych informacji i odcisków palców jest sprzeczna z zasadą ochrony danych osobowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Laszlo Solyom prezydent Węgier zawetował porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi o zapobieganiu przestępczości i wymianie informacji o skazanych przy bezwizowym wjeździe do Stanów. Węgry są jednym z siedmiu krajów Unii, wobec których - zgodnie z zapowiedzią prezydenta George Busha - zostanie zniesiony już wkrótce obowiązek wizowy. *

Zdaniem prezydenta Węgier, porozumienie o wymianie cyfrowych informacji i odcisków palców osób skazanych na co najmniej rok pozbawienia wolności jest sprzeczne z zasadą ochrony danych osobowych. W bazie odcisków palców znajdują się bowiem dane osób, które nie popełniły przestępstwa. Prezydent stwierdził, że rozporządzenie o wymianie informacji, które stanowi ostatni etap przed zniesieniem wiz dla obywateli Węgier, umożliwi administracji USA praktycznie nieograniczony dostęp do węgierskiej databazy danych. Prezydent uznał, że porozumienie musi zostać dopracowane.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ USA znoszą wizy. Nie dla Polaków ]( http://news.money.pl/artykul/usa;znosza;wizy;nie;dla;polakow,179,0,377523.html )
* [ Do USA bez wiz - może za rok? ]( http://news.money.pl/artykul/do;usa;bez;wiz;-;moze;za;rok,61,0,376893.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Deputowani zatwierdzili porozumienie 14 pażdziernika. Aby przełamać weto prezydenta posłowie będą musieli głosować ponownie. W ostatnich miesiącach władze Czech, Słowacji, Litwy, Lotwy, Estonii, Bułgarii i Węgier podjęły dwustronne negocjacje z USA w sprawie zniesienia obowiązku wizowego. Unia obawia się jednak, by wspomniane kraje nie dostarczyły więcej informacji o swoich obywatelach niż zezwala na to ustawodawstwo europejskie.

Tagi: usa, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz