Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokurator Generalny-drugi dzień-wysłuchania

0
Podziel się:

Jutro poznamy nazwiska dwóch kandydatów na Prokuratora Generalnego, które Krajowa Rada Sądownictwa zarekomenduje prezydentowi. Lech Kaczyński ma dwa miesiące na wybranie szefa prokuratorów.

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Stanisław Dąbrowski poinformował, że wyłonienie tych dwóch osób nastąpi po wysłuchaniu czterech ostatnich kandydatów na to stanowisko. Będą to: Prokurator Krajowy Marek Zalewski, były Prokurator Krajowy Marek Staszak, prokurator w Prokuratorze Krajowej Bogdan Święczkowski i zastępca Naczelnego Prokuratora Wojskowego Zbigniew Woźniak. Ogółem zgłosiło się 16 kandydatów.

Dzisiaj Krajowa Rada Sądownictwa wysłuchała kolejnych 6 prokuratorów.

Jednym z nich był Kazimierz Olejnik, który za czasów ostatnich rządów SLD był zastępca prokuratora generalnego. Zadeklarował on, że bezwzględne ściganie przestępców nie może naruszać praw człowieka. Dodał, że w jego rozumieniu niezależność prokuratora to niezłomność charakteru i postępowanie w granicach prawa, bez możliwości oddziaływania jakichkolwiek partii politycznych czy innych instytucji. Przyznał, że kształtowanie niezależności wymaga zmiany mentalności prokuratorów. Kandydat podkreślał, że dla podległych mu prokuratorów chce być "tarczą i parasolem", aby chronić ich pracę przed naciskami.

Kandydat na Prokuratora Generalnego Andrzej Seremet uważa, że największym problemem wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań. Sędzia podkreślił, że powinnością nowego szefa prokuratury będzie usprawnienie działania prokuratur w sytuacji, gdy po 20 latach dojdzie do ponownego rozdzielenia funkcji Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości. Kandydat podkreślał, że do zreformowania prokuratury potrzebna jest całkowicie nowa ustawa. Zdaniem sędziego Seremeta, to nie w gestii prokuratury, lecz sądów powinno znaleźć się stosowanie wszelkich środków zapobiegawczych. W opinii sędziego
- obecnie

s
ą one stosowane przez prokuraturę zbyt restrykcyjnie. Sędzia podkreślał też, ze nazbyt często są stosowane tymczasowe aresztowania, o które wnioskują prokuratorzy.

Prokurator Marek Pasionek z Naczelnej Prokuratury Wojskowej uważa, że prokuratura wymaga gruntownej reformy. Marek Pasionek za rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego był zastępcą koordynatora do spraw służb specjalnych. Marek Pasionek powiedział, że ustawa o prokuraturze powinna zostać napisana ponownie, a oddzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości powinno być wstępem do zmian w prokuraturze. Marek Pasionek powiedział, że nie jest prawdziwe stwierdzenie, że trzeba zmieniać mentalności prokuratorów i uczyć ich niezależności. W jego ocenie wystarczy pozwolić prokuratorom działać w ramach dobrze skonstruowanego prawa. Kandydat podkreślał że był i jest osoba bezpartyjną i działa niezależnie. Przekonywał, że nigdy nie przyjmował "formuły apolityczności", ale działał wyłącznie merytorycznie.

Kolejna kandydatka na Prokuratora generalnego sędzia Krystyna Mielczarek zwróciła uwagę, że nowelizacja nie gwarantuje pełnej niezależności prokuratury od władzy wykonawczej. Przepisy wykonawcze do nowelizacji między innymi regulamin pracy prokuratora generalnego wydaje bowiem minister sprawiedliwości.

Kandydat na Prokuratora Generalnego Andrzej Jeżyński deklar
ował, że
najważniejsze dla niego będzie dążenie do niezależności prokuratury i prokuratorów.
P
rzedstawił Krajowej Radzie Sądownictwa dość szczegółową koncepcję pracy prokuratury po rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego . Prokurator Jeżyński powiedział, że niezależność prokuratury jest podstawową kwestią , ale równe ważne jest usprawnienie pracy prokuratury i przejrzystość jej działania. W ocenie prokuratora Jeżyńskiego poważnym utrudnieniem w pracy prokuratora jest wielostopniowy nadzór nad postępowaniami prokuratorskimi .

Jako ostatni prezentował się dziś Dariusz Sielicki, sędzia Sądu Okręgowego w Wrocławiu. Podkreślił, że jest dobrze przygotowany do nowych zadań, jakie przewiduje znowelizowana ustawa o prokuraturze. Szczególny nacisk położył na prawa do ochrony prywatności podejrzanych, wobec których prokuratura podejmuje czynności. Podkreślił, że niezależność prokuratora to jeden z najważniejszych wymogów, i prokurator generalny nie powinien dopuszczać do rozpowszechniania się postawy serwilizmu u podwładnych.

Już jutro członkowie KRS wybiorą dwóch, ich zdaniem najlepszych kandydatów na stanowisko Prokuratora Generalnego. Szef prokuratury ma objąć swoją funkcję w kwietniu, będzie ją pełnił przez sześcioletnią kadencję.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)