Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prymas
31.08.2008 15:14

Prymas Józef Glemp odprawił uroczystą sumę w Katowicach-Panewnikach

Pod przewodnictwem Prymasa Polski, Kardynała Józefa Glempa w Bazylice franciszkanów w Katowicach-Panewnikach odprawiono uroczystą sumę pontyfikalną. Panewnicki kościół i klasztor obchodzą setną rocznicę konsekracji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kardynał w swojej homilii przyznał, że kościół w Panewnikach przypomina mu świątynię, w której był chrzczony przed 79 laty. Dodał, że kościół z rodzinnego Inowrocławia osadzony jest na soli, zaś bazylika w Katowicach na węglu.

Odwołując się do 100 letniej historii świątyni, Prymas przypomniał, że dla Polski był to ciężki czas związany z zaborami, dwiema wojnami, okupacją, a w końcu odzyskaniem niepełnej niepodległości.

Kardynał Glemp przypomniał także wydarzenia z kopalni "Wujek" z 1981 roku, w której zginęło 9 górników. Kopalnia ta leży zaledwie kilka kilometrów od Bazyliki franciszkanów.

Budowę bazyliki w stylu neromańskim rozpoczęto w 1906 roku wmurowaniem kamienia węgielnego. Już rok później widoczna była sylwetka świątyni. W 1908 roku książę- biskup wrocławski Jerzy kardynał Kopp dokonał uroczystej konsekracji kościoła w obecności około stu tysięcy wiernych.

Tagi: prymas, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz