Notowania

glemp
28.01.2013 08:49

Prymas zostanie pochowany w krypcie Archikatedry Warszawskiej

O 11.00 w Archikatedrze Jana Chrzciciela msza żałobna w intencji prymasa Józefa Glempa. Ma jej przewodniczyć kardynał Stanisław Dziwisz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reytan/pl.wikipedia.org/własność publiczna)

*O 11.00 w Archikatedrze Jana Chrzciciela msza żałobna w intencji prymasa Józefa Glempa. Ma jej przewodniczyć kardynał Stanisław Dziwisz. *

Razem z nim przy ołtarzu stanie blisko 90 kardynałów, biskupów z Polski i z zagranicy. Po mszy trumna z ciałem prymasa spocznie w krypcie archikatedry, w podziemiach prezbiterium.

Ksiądz Bogdan Bartołd wyjaśnia, że prymas zostanie złożony w Krypcie Arcybiskupów Warszawskich. Jego sarkofag jest z czarnego granitu. Umieszczono na nim najważniejsze daty z życia prymasa.

Zwyczaj chowania biskupów w katedrach to stara kościelna tradycja, mówi ksiądz Andrzej Przekaziński. Gdy któryś z hierarchów jest beatyfikowany, jego relikwie przenosi się do samej świątyni. Jako przykład ksiądz Przekaziński podaje beatyfikację Jana Pawła II. Ciało błogosławionego wyjęto z grobu i złożono w jednym z ołtarzy Bazyliki Watykańskiej. Papież jest biskupem Rzymu.

Kardynał Kazimierz Nycz poinformował, że powodem pochowania kardynała Glempa w Archikatedrze jest przywiązanie do tradycji. Od 400 lat katedra warszawska jest świątynią stołeczną. Znajdują się w niej groby Ignacego Paderewskiego, czy Gabriela Narutowicza.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: glemp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz