Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy o dniach wolnych

0
Podziel się:

W tym roku kalendarz podpowiada rozwiązania bardzo korzystne dla zatrudnionych. Oprócz długiego weekendu jaki mamy teraz w związku ze świętem Trzech Króli, mamy szansę na jeszcze 3 przedłużone weekendy - w maju, w listopadzie i w grudniu. Taki układ kalendarza nie do końca podoba sie pracodawcom. Jak powiedział IAR Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, nie stać nas na długie świętowanie. Każdy dzień bez pracy oznacza mniej więcej 4 miliardy mniej wytworzonego produktu krajowego brutto. W ciągu jednego dnia budujemy o 500 mieszkań mniej - wylicza ekonomista. Dodaje, że podobnie jest z produkcją samochodów, mebli czy żywności. Bogactwo bierze się tylko z pracy a im więcej wolnych dni, tym mniej będziemy zarabiać.

W Polsce mamy 13 świąt. Tyle mniej więcej świąt wypada w rozwiniętych krajach Europy. Według Jeremiego Mordasewicza na świętowanie takie jak we Francji czy w Niemczech będziemy mogli sobie pozwolić wtedy, kiedy będziemy znacznie bogatsi. Dzisiaj natomiast, jesli chcemy więcej zarabiać, musimy dłużej pracować. Każdy dodatkowy dzień wolny od pracy, to z punktu widzenia pracownika mniej więcej 200 złotych mniej.
Ekspert prawa pracy Piotr Wojciechowski zwraca natomiast uwagę, że w tym roku dni wolnych od pracy nie będzie więcej niż w roku ubiegłym. To od pracodawcy zależy, czy pracownik dostanie urlop w takim terminie, by mógł skorzystać z wydłużonego weekendu. Piotr Wojciechowski podkreśla jednak, że wypoczęty pracownik jest wydajniejszy niż pracownik zmęczony. Dodaje, że możliwość korzystania z wydłużonych weekendów można podzielić pomiędzy pracowników w taki sposób, by zapewnić w firmie normalny tok pracy. Przy dobrych chęciach i dobrym zarządzaniu można więc pogodzić interes pracodawcy i pracownika.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)