Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy są ostrożni

0
Podziel się:

       Przedsiębiorcy bardzo ostrożnie podchodzą do tak zwanych opcji walutowych  - informuje Krajowa Izba Gospodarcza. Dotyczy to firm, które głównie produkują towary na eksport.
       Przed kryzysem finansowym z 2008 roku przedsiębiorstwa chętnie "wchodziły" w opcje walutowe, które miały zabezpieczyć zagraniczne transakcje. Obecnie trwa powolne wychodzenie z tego kryzysu - uważa Jerzy Bańka, dyrektor zespołu legislacyjno-prawnego Związku Banków Polskich.
      Jako przykład Jerzy Bańka podaje pierwszą, polubownie rozstrzygniętą sprawę pomiędzy przedsiębiorstwem a bankiem.
      Obecnie na rozstrzygnięcie czeka kilkadziesiąt spraw w sądach powszechnych i drugie tyle w sądach polubownych, między innymi przy Związku Banków Polskich. "W tych sądach najczęściej dochodzi do ugód" - podkreślił Bańka.
      Zawieranie umów na opcje walutowe przed kryzysem dało polskim przedsiębiorcom bolesną lekcję - uważa Michał Herbich z firmy doradczej Trio Management. Dlatego obecnie przedsiębiorcy niechętnie sięgają po ten instrument finansowy.  Analityk twierdzi, że znajomość podstawowych zasad przy zawieraniu umów opcyjnych wystarczy, żeby uniknąć problemów, jakie obserwowaliśmy w ubiegłym roku.
      Firmy mogą prosić o analizę umowy niezależnych doradców czy instytucje finansowe.
      Przedsiębiorcy, głównie eksporterzy, zawierali umowy z bankami na opcje, aby uchronić się przed bardzo silnym umocnieniem złotego. Po zdecydowanym spadku wartości naszej waluty ponieśli jednak z tego tytułu  znaczne straty na rzecz banków.

przedsiębiorcy
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)