Notowania

izrael
10.02.2009 07:06

Przedterminowe wybory w Izraelu

Według sondaży najwięcej mandatów zdobędzie prawicowy Likud i centroprawicowa Kadima.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Według ostatnich sondaży najwięcej mandatów zdobędą prawicowy Likud Benjamina Netanjahu i centroprawicowa rządząca Kadima Tzipi Livni. *
Likud prowadzi w sondażach od listopada. Według ostatnich badań może dostać 27 mandatów w Knesecie, o dwa mniej przypadłyby rządzącej obecnie Kadimie. Tradycyjnie już premierem zostanie przywódca zwycięskiej partii. Będzie miał 42 dni na stworzenie rządu. Zarówno Likud jak i Kadima po wygranych wyborach będą musiały budować koalicję z mniejszymi ugrupowaniami, gdyż uzyskają one nie więcej jak jedną czwartą głosów.

Izraelczycy wybierają nowy parlament trzy tygodnie po zakończeniu ofensywy w Strefie Gazy. Dlatego też w ostatnich dniach partie podczas kampanii wyborczej mówiły głównie o sprawach bezpieczeństwa. Rządząca Kadima chce kontynuować z Palestyńczykami rozmowy na temat pokoju na podstawie _ mapy drogowej _. Likud z kolei jest za rozbudową osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. Sprzeciwia sie też oddawaniu Palestyńczykom wschodniej Jerozolimy. Lider tej partii Benjamin Netanjahu poparł ofensywę w Strefie Gazy, ale skrytykował rząd za zbyt wczesne jej zakończenie.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz