Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wywiad
26.02.2006 17:02

"Przegląd" - wywiad z Włodzimierzem Cimoszewiczem

Włodzimierz Cimoszewicz ocenia, że w Polsce jest realizowany czarny scenariusz rozwoju państwa. W wywiadzie dla tygodnika "Przegląd", były premier, szef dyplomacji i kandydat na prezydenta podkreśla, że różnica między jego wizją Polski a wizją braci Kaczyńskich dotyczy zarówno spojrzenia na własny kraj, jak i jego otoczenie.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Ja nie uważam ostatnich 16 lat za czas klęski, tylko za czas sukcesu. Nie uważam, że przestępczość jest w tej chwili w Polsce wyjątkowym zagrożeniem. (...) Problem przestępczości jest instrumentalnie wykorzystywany, żeby obywatele dali sobie nałożyć kaganiec" - mówi Cimoszewicz.
Zdaniem byłego premiera, to co dzieje się w tej chwili w Polsce, to
tumanienie ludzi. Działalność ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry Cimoszewicz określił jako wykorzystywanie wpojonego dużej części społeczeństwa poczucia zagrożenia przestępczością. "To rodzaj populistycznej gry, obliczonej na poklask społeczeństwa" - ocenia rozmówca "Przeglądu".
Były szef polskiej dyplomacji twierdzi, że dla Polski priorytetem powinien być w tej chwili rozwój gospodarczy. Według niego, w tej kwestii dominuje jednak inny pogląd. "Nie słyszę dzisiaj żadnej poważnej debaty na temat tego, co robić. (...) Ja i panowie Kaczyńscy mamy całkiem inne wyobrażenia o świecie, własnym kraju" - dodaje Cimoszewicz.
Odnosząc się do paktu stabilizacyjnego, Włodzimierz Cimoszewicz powiedział, że ludzie w niego zaangażowani jeszcze będą sobie "podżynać gardła". Według niego, porozumienie to jest zmową zaaranżowaną wyłącznie z powodów sytuacyjnych. Z jednej strony - dla łupów, z drugiej - pod presją ojca Rydzyka i strachu przed wyborami.
Obszerny wywiad z Włodzimierzem Cimoszewiczem publikuje tygodnik "Przegląd".

IAR/Przegląd/mb/kal

Tagi: wywiad, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz