Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szczyt ue
31.08.2008 15:06

Przewidywania przed szczytem UE

Jaka będzie reakcja Unii Europejskiej na rosyjską interwencję w Gruzji i uznanie niepodległości Abchazji i Osetii Południowej? Decyzja zapadnie jutro na nadzwyczajnym szczycie Unii w Brukseli z udziałem przywódców 27 państw.

Podziel się
Dodaj komentarz

W ostatnich dniach mówiło się o ewentualnym nałożeniu sankcji na Rosję. Jednak komentatorzy wątpią, by tak się stało, bo nie ma na to zgody w całej Unii. Stephen Castle, brukselski korespondent "International Herald Tribune" podkreśla, że kraje Wspólnoty będą podejmować takie decyzje, które ułatwiają porozumienie.

Zdaniem Stephen'a Castle bardzo prawdopodobne jest, że politycy skoncentrują się głównie na poparciu dla Gruzji i Ukrainy. Chodzi o to, by dać tym krajom sygnał, że mają przyszłość w Unii Europejskiej. Możemy spodziewać się oświadczeń podobnych do niedawnego przesłania NATO, iż te kraje otrzymają w końcu jakąś ofertę członkostwa w Unii.

Korespondent "International Herald Tribune" przewiduje, że Unia zaoferuje też Gruzji pomoc finansową na odbudowę kraju. Nie padną jednak raczej konkretne sumy, ale obietnice, że misja ekspertów i obserwatorów, która pojedzie w rejon konfliktu, oszacuje straty i zadecyduje o wysokości pomocy.

Tagi: szczyt ue, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz