Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przewrót w Egipcie. Armia szykuje się do ofensywy

0
Podziel się

Przedstawiciele armii poinformowali, że wojsko chce wysłać na pustynny Półwysep Synaj czołgi i myśliwce.

Przewrót w Egipcie. Armia szykuje się do ofensywy
(PAP/EPA)
bDyTvZRx

Egipska armia szykuje ofensywę na Synaju - informują anonimowe źródła wojskowe. Wszystko to po tym, jak w ostatnich dniach doszło tam do kilku aktów terroru, najprawdopodobniej związanych z odsunięciem od władzy Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie.

Jak relacjonuje z Kairu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, już w kilkanaście godzin po tym, jak armia odsunęła od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego, islamscy bojownicy zabili na Półwyspie Synaj trzech funkcjonariuszy wojska i policji. W podobnym zamachu zginął też koptyjski duchowny, a wczoraj wysadzono w powietrze gazociąg transportujący paliwo do Jordanii.

Specjalistka kairskiego instytutu Al-Ahram Eman Ragab nie ma wątpliwości, że za zamachami na Synaju stoją dżihadyści i bojówki spokrewnione z Bractwem Muzułmańskim. _ - Oni posługują się przemocą, by powiedzieć, że albo Mohammed Mursi wróci do władzy, albo na Synaju będzie chaos. Taką samą filozofią posługiwał się zresztą Hosni Mubarak w ostatnich dniach przed obaleniem _ - dodaje Eman Ragab w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia.

bDyTvZRz

Przedstawiciele armii poinformowali, że wojsko chce wysłać na pustynny Półwysep Synaj czołgi i myśliwce. Według anonimowych źródeł, w ostatnich godzinach zniszczono 40 tuneli, którym terroryści szmuglowali broń z terenu Strefy Gazy.

Półwysep Synaj jest od lat jednym z najbardziej niespokojnych regionów w Egipcie. Działają tam bojownicy, którzy cieszą się sympatią miejscowej społeczności.

Czytaj więcej o sytuacji w Egipcie w Money.pl
Bractwo Muzułmańskie żąda powrotu Mursiego Jego lider zapowiada, że nie będzie żadnych ustępstw. Kolejny raz wzywa Egipcjan do...
Mohammed Mursi otrzymał ultimatum Demonstrujący przed pałacem prezydenckim przeciwnicy Mursiego przyjęli oświadczenie sił zbrojnych z entuzjazmem.
Demonstracje w Kairze. Na ulicach wojsko Trwający już niemal trzy tygodnie kryzys polityczny w Egipcie uważany jest za najpoważniejszy od czasu, gdy prawie dwa lata temu obalono prezydenta Hosni Mubaraka
bDyTvZSa
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)