Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rewolucja w egipcie
06.07.2013 08:55

Przewrot w Egipcie. Wyjątkowo krwawy dzień

Do zamieszek dochodziło przede wszystkim w Kairze, gdzie wieczorem w centrum miasta wywiązała się potężna bitwa. Niespokojnie było także w Aleksandrii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Wczoraj był najbardziej krwawym dniem od kilkunastu miesięcy w Egipcie. W starciach zwolenników i przeciwników obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego zginęło co najmniej 30 osób, a ponad trzysta zostało rannych. *

Do zamieszek dochodziło przede wszystkim w Kairze, gdzie wieczorem w centrum miasta wywiązała się potężna bitwa. Niespokojnie było także w Aleksandrii.

Jak przypomina specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, który jest w Kairze, to miał być dzień sprzeciwu wobec odsunięcia od władzy Bractwa Muzułmańskiego. Tysiące zwolenników islamistów wyszły na ulice Kairu po piątkowych modlitwach w meczetach. _ Chcę, żeby Mursi wrócił, bo popieram demokrację a nie wojskowy zamach stanu. Nie chcemy, żeby Egipt stał się republiką bananową. To nie jest Ameryka Łacińska ale Egipt _ - mówił Mohammed.

Trzy osoby zginęły, kiedy w czasie demonstracji wojsko otworzyło ogień do grupy ludzi, którzy chcieli sforsować bramę koszar Gwardii Republikańskiej. To prawdopodobnie tam przetrzymywany jest obalony prezydent Mohammed Mursi.

Wieczorem bojówki islamistów i opozycjonistów stoczyły regularną bitwę na kije, kamienie i koktalje Mołotowa na moście 6 Października. Dopiero po ponad godzinie wojsku udało się opanować sytuację.

Kilkaset metrów dalej na placu Tahrir manifestowały tysiące zwolenników opozycji. _ Teraz mamy prawdziwą demokrację. Mursi chciał zagarnąć sobie władzę, ale ludzie na to nie pozwolili. Teraz on już nie jest prezydentem _ - mówił wysłannikowi Polskiego Radia Osman.W nocy doszło także do strzelaniny przed jednym z hoteli w zachodniej części miasta.

Do incydentów doszło też na Synaju, gdzie w atakach na posterunki wojskowe i policyjne zginęło kilku funkcjonariuszy.

Tymczasem pełniący obowiązki prezydenta Adli Mansur rozwiązał wyższą izbę parlamentu i powołał nowego szefa wywiadu. Siły bezpieczeństwa aresztowały z kolei wiceszefa Bractwa Muzułmańskiego. Lider ugrupowania także przez krótki czas był za kratkami, ale został zwolniony i wziął udział w manifestacji Bractwa.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rewolucja w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz