Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
10.04.2013 01:17

"Puls Biznesu" - OFE wolne od nałogu

Podziel się
Dodaj komentarz

"Puls Biznesu"-OFE-saldo

Zwolennicy okrojenia portfeli funduszy emerytalnych są w błędzie, twierdząc że inwestują one składki wyłącznie w dług publiczny - czytamy w "Pulsie Biznesu". Gazeta wyjaśnia, że od kilku lat saldo inwestycji OFE w obligacje skarbowe jest ujemne. Zyskuje realna gospodarka.
"Państwo, by przekazać składkę do OFE, zadłuża się emitując obligacje, a OFE za te pieniądze kupują obligacje" - to - jak przypomina gazeta - koronny argument przeciwników OFE W ślad za nim idzie prosta recepta: "ściąć składkę o część inwestowaną w obligacje", a radykałowie idą dalej - "zabrać portfel obligacji wart ok. 110 mld zł i przekazać do ZUS" - czytamy w "Pulsie Biznesu". Ale - jak wynika z obliczeń dziennika - to mit.
Gazeta dodaje, że od trzech lat OFE nie zwiększają zaangażowania w obligacje skarbu państwa, ale wręcz je sprzedają. Wybierają obligacje korporacyjne i akcje. Według szacunków "Pulsu Biznesu" w ubiegłym roku OFE pozbyły się obligacji skarbu państwa za blisko 15 miliardów złotych - o tyle więcej sprzedały niż kupiły.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Puls Biznesu"/kry/pbp

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz