Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rada Europy-Wielki Głód-ludobójstwo

0
Podziel się:

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało za ludobójstwo Wielki Głód, do którego doprowadzono w Związku Radzieckim w latach trzydziestych. Przyjęta rezolucja potępia stalinowski reżim i wzywa do badań historycznych nad dokonanymi zbrodniami.

bEEtRyyd

Posłowie podkreślają w rezolucji, że Wielki Głód był jedną z najtragiczniejszych kart w historii narodów byłego Związku Radzieckiego. Miliony niewinnych osób Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii, a szczególnie Ukrainy, zginęło w wyniku masowego głodu spowodowanego celowym działaniem sowieckiego reżimu.

Zgromadzenie zdecydowanie potępiło okrutną politykę prowadzoną przez stalinowski reżim i uznało ją za zbrodnię przeciwko ludzkości. Takie stanowisko - jak podkreślają posłowie - zdecydowanie odrzuca wszelkie próby uzasadnienia tej niosącej śmierć polityki. Ponadto Zgromadzenie zwróciło się do innych państw członkowskich Rady Europy, aby przeprowadziły ponowne poszukiwania w swoich archiwach krajowych i udostępniły historykom wszystkie dokumenty.

Zdaniem prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, który wczoraj gościł w Radzie Europy, nazywanie Wielkiego Głodu ludobójstwem tego czy innego narodu byłoby niepoprawne i niesprawiedliwe.

bEEtRyyG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)