Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Polityki Pieniężnej

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński powołał w skład Rady Polityki Pieniężnej Zytę Gilowską, Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka. Tym samym Rada, powoływana na sześcioletnią kadencję, jest już w pełnym składzie.

Do Rady Polityki Pieniężnej należy 10 członków. 9 powołują w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów. Radzie przewodniczy prezes Narodowego Banku Polskiego.

Na początku stycznia Sejm wybrał jako pierwszych nowych członków RPP Elżbietę Chojnę-Duch i Andrzeja Bratkowskiego. W lutym do tego grona dołączyła posłanka Platformy Obywatelskiej - ekonomistka Anna Zielińska-Głębocka. Senat z kolei powołał do Rady Jana Winieckiego, Jerzego Hausnera i Andrzeja Rzońcę.

Zyta Gilowska jest profesorem nauk ekonomicznych, była ministerfinansów oraz wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego, posłanka na Sejm IV i VI kadencji.Gilowska opublikowała kilkaset prac naukowych z zakresu finansów publicznych.

Adam Glapiński to polski polityk, ekonomista, były minister gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz minister współpracy gospodarczej z zagranicą, poseł na Sejm I kadencji, senator IV kadencji. Doktor habilitowany nauk ekonomicznych był przewodniczącym rad nadzorczych kilku spółek między innymi Centralwings i KGHM Polska Miedź S.A oraz prezesem zarządu Polkomtel S.A. Od zeszłego roku był jednym ze społecznych doradców ekonomicznych prezydenta.Profesor doktor habilitowany Andrzej Kaźmierczak jest związany z warszawską Szkołą Główną Handlową, autor wielu publikacji z zakresu polityki pieniężnej i finansów międzynarodowych. Zwiazany z KPN - OP i AWS.

Rada Polityki Pieniężnej jest organem Narodowego Banku Polskiego. Jej zadaniem jest coroczne ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa. Rada Polityki Pieniężnej ustala wysokość podstawowych stóp procentowych, określa zasady operacji otwartego rynku oraz ustala zasady i tryb naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)