Notowania

radosław sikorski
20.11.2008 20:21

Radosław Sikorski opowiedział się za pragmatycznym dialogiem z Moskwą

Przebywający w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski opowiedział się za pragmatycznym dialogiem z Moskwą. Zastrzegł jednak, że Rosja musi respektować integralność terytorialną innych krajów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Podczas wystąpienia na konferencji Europejskiego Instytutu Studiów Strategicznych szef polskiej dyplomacji przekonywał, że państwa NATO powinny zajmować jednolite stanowisko wobec działań Kremla. Według Sikorskiego fundamentem dialogu z Moskwą powinno być żądanie poszanowania przez Rosję suwerenności innych krajów i wyrzeczenie się użycia siły przy rozwiązywaniu sporów międzynarodowych.

Minister zaapelował także o zacieśnienie współpracy Europy i USA. "Rosyjscy przywódcynie nie kryją, że woleliby wypchnąć Stany Zjednoczone z Europy. My, Polacy, się na to nie zgadzamy" - dodał Sikorski.Jego zdaniemniektórzy członkowie Paktu Północnoatlantyckiego potrzebują strategicznych gwarancji, że NATO będzie zdolne do działania w razie nagłego pogorszenia warunków bezpieczeństwa. "Uważamy, że nadszedł czas przywrócenia tradycyjnej roli Paktu Północnoatlantyckiego. NATO nie powinno być tylko sojuszem ale również organizacja wojskową" - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Jeszcze dziś minister Radosław Sikorski spotka się z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice.

Tagi: radosław sikorski, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz