Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rady nadzorcze-media publiczne-przesłuchania-Dworak

0
Podziel się:

Najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia rozpoczną się przesłuchania kandydatów do rad nadzorczych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Taką informację przekazał IAR przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.

8 listopada upłynął termin zgłaszania kandydatur na członków rad nadzorczych Polskiego Radia SA i TVP S.A. Ze 101 zgłoszeń Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zakwalifikowała po formalnej analizie zgłoszeń 43 wnioski na członków rady nadzorczej Polskiego Radia SA i 42 zgłoszenia kandydatur na członków rady nadzorczej TVP S.A. Obecnie trwa merytoryczna ocena kandydatów, uwzględniająca m.in. ich wykształcenie i doświadczenie zawodowe oraz posiadane uprawnienia. Jan Dworak tłumaczy, że ten proces jest o wiele bardziej pracochłonny niż członkowie Krajowej Rady sobie wyobrażali. "Bardzo uważnie analizujemy dokumenty wszystkich kandydatów, każdy przysłał bardzo bogatą kilkudziesięciostronnicową dokumentację i my musimy to wszystko przestudiować" - tłumaczy przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Po merytorycznej ocenie kandydatów do trzeciego etapu konkursu czyli przesłuchań przed Krajową Radą Radiofonii i Telewizji zakwalifikuje się - zgodnie z regulaminem - 30 osób: po 15 do rad nadzorczych Polskiej Radia i telewizji publicznej. "W jednym wypadku musimy odsiać 28 osób, a w drugim 27, więc jest to duża praca" - podkreśla Jan Dworak.
Rozmowom kwalifikacyjnym z kandydatami będą się mogli przysłuchiwać akredytowani dziennikarze. Będą oni obserwatorami przesłuchań i nie będą mogli ich nagrywać.
Przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak jest przekonany, że do końca roku uda się wybrać rady nadzorcze w publicznym radiu i telewizji, a na początku przyszłego roku - rady nadzorcze regionalnych spółek radiowych. Kadencje dotychczasowych rad nadzorczych mediów publicznych wygasły 4 września. Będą one pełnić swoje obowiązki do chwili wyboru następców. Do rad nadzorczych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej KRRiT wybierze po pięć osób, a dwie wskażą ministrowie: skarbu i kultury. Mniej liczne, bo pięcioosobowe będą rady nadzorcze w regionalnych spółkach publicznego radia. Czterech członków wyłoni w konkursie KRRiT, po jednym wskaże minister skarbu "w porozumieniu z ministrem kultury". Tak skompletowane rady nadzorcze przeprowadzą z kolei konkursy do zarządów. Nowe zarządy w radiu i telewizji będą mniejsze niż obecnie - zamiast od jednego do pięciu, będą liczyć od jednego do trzech członków.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)