Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport Doing Business

0
Podziel się:

Polska najszybciej na świecie przeprowadza reformy ułatwiające prowadzenie biznesu - ocenił Bank Światowy w opublikowanym dzisiaj dorocznym raporcie "Doing Business".

Dzięki dobremu tempu reformowania gospodarki Polska awansowała w rankingu z miejsca 62 na 55.
Zaprezentowany na Giełdzie Papierów Wartościowych raport wskazuje, że Polska osiągnęła najwięcej dzięki czterem reformom instytucjonalnym i regulacyjnym. Usprawniła rejestrację nieruchomości, ograniczyła czas konieczny do rozstrzygania sporów gospodarczych, ułatwiła płacenie podatków oraz usprawniła procedury przeprowadzania upadłości.
Premier Donald Tusk mówił podczas prezentacji raportu, że udało się to osiągnąć dzięki wieloletnim, konsekwentnym działaniom. Dodał, że rząd planuje dalsze ułatwienia dla biznesu. Powiedział też, że osiągnięte miejsce w zestawieniu jeszcze nie satysfakcjonuje rządu, choć jednocześnie obecność Polski w grupie liderów pozytywnych zmian jest sukcesem. Premier mówił, że awans nawet o kilka pozycji wymaga wiele wysiłku od dziesiątek instytucji i tysięcy ludzi.
Wicepremier Waldemar Pawlak mówił natomiast, że sukces był możliwy dzięki stałemu ulepszaniu obowiązujących regulacji prawnych. Podziękował też premierowi Donaldowi Tuskowi za jego wsparcie dla deregulacji gospodarki. Przypomniał, że przyjęto już dwie ustawy deregulacyjne, wprowadzające oświadczenia zamiast zaświadczeń i zmniejszające obowiązki informacyjne przedsiębiorstw. Dodał, że udało się też ułatwić zakładanie firm jednoosobowych. Zaznaczył, że rząd chce zwiększyć stabilność rozwiązań prawnych dotyczących przedsiębiorstw. Dzięki dynamicznej postawie przedsiębiorców Polska lepiej niż inne kraje poradziła sobie z kryzysem - powiedział wicepremier.
Na prezentacji raportu obecny był również minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Dziennikarzom mówił, że stać nas na jeszcze lepszy wynik niż obecny i chciałby abyśmy do roku 2015 dołączyli do pierwszej trzydziestki. Zaznaczył, że jego resort będzie do tego dążył poprzez nowe prawo upadłościowe, elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny czy centrum sądownictwa gospodarczego w Warszawie. Są to tylko trzy przykłady działań, które prowadzone są na rzecz polskiego biznesu - zwłaszcza małych i średnich firm - mówił minister Gowin. Dodał, że te firmy są, szczególnie w czasach kryzysu, kołem zamachowym polskiej gospodarki.
Zdaniem byłego prezesa GPW Wiesława Rozłuckiego mamy powód do radości, ale nie należy na tym poprzestawać, gdyż jest jeszcze sporo do zrobienia. Jak mówił IAR, są jeszcze autentyczne trudności w prowadzeniu biznesu i jesteśmy na dobrej drodze, by je zlikwidować. Musimy więc kontynuować to, co już rozpoczęliśmy.
Bank Światowy chwali nasze przepisy podatkowe. Zdaniem jednak Piotra Kuczyńskiego z Domu Inwestycyjnego Xelion, problemy w tej materii nie zniknęły. Jak powiedział IAR nie widać gwałtownej poprawy w rozstrzyganiu spraw związanych z upadłościami czy konfliktami na linii przedsiębiorca - przedsiębiorca. Wszyscy się na to skarżą, a Doing Business wskazuje, że się to poprawiło - zaznaczył Piotr Kuczyński.
Zdaniem eksperta nikt nie powinien przywiązywać do rankingu zbyt dużej wagi, bo przed Polską są takie kraje jak Rwanda czy Armenia. Ekspert dodaje, że jest wiele krajów, które rzeczywiście mają duże ułatwienia dla przedsiębiorców, ale inne dziedziny życia są na bardzo niskim poziomie. Zestawienie oznacza, że w danym kraju biznes może się szybciej rozwijać.
W raporcie oceniono 185 krajów. Za najbardziej przyjazny biznesowi uznano po raz siódmy z rzędu Singapur. Za nim uplasowały się między innymi Dania, Nowa Zelandia i USA. W pierwszej dziesiątce znalazła się także Gruzja.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)