Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"RE nie podjęła żadnej decyzji, która byłaby niepokojąca dla Polski"

0
Podziel się

Premier Donald Tusk jest zadowolony z postanowień unijnego szczytu poświęconego zmianom klimatycznym. Na konferencji prasowej szef polskiego rządu zapewnił, że Rada Europejska nie podjęła żadnej decyzji, która z punktu widzenia naszego kraju byłaby niepokojąca.

bEhwTRsl

Tusk dodał, że na kolejnym szczycie poświęconym klimatowi, przywódcy państw członkowskich zdecydują, czy mechanizm finansowania, opracowany przez grupę roboczą, spełnia zakładane kryteria. Zgodnie z dzisiejszymi postanowieniami, ma on uwzględniać zarówno możliwości finansowe poszczególnych krajów, jak i ilość emisji dwutlenku węgla.

Unia Europejska chce przekazać najbiedniejszym i rozwijającym się krajom świata do 2012 roku od 5 do 7 miliardów euro. Składka unijna będzie dobrowolna. Donald Tusk oświadczył, że ta dobrowolność oznacza, iż każdy kraj wpłaci najwyższą sumę, na jaką go stać. Zapowiedział, że Polska wpłaci taką kwotę, która zachęci inne państwa do "poważnego traktowania" ochrony klimatu.

Przymusowa składka zacznie obowiązywać w okresie między rokiem 2012 a 2020. Ale ile będzie wynosić w sumie unijne wsparcie na te lata, tego nie wiadomo. Wspólnota uzależnia swoją ofertę od przebiegu konferencji klimatycznej w Kopenhadze.

bEhwTRsO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)