Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

RE wzywa Osetię Południową i Abchazję do otwarcia granic

0
Podziel się

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję wzywającą władze Osetii Południowej i Abchazji do otwarcia granic w celach humanitarnych. Rada ostrzegła również przed ciężką sytuacją humanitarną panującą w tym regionie. 

bEhNPVCJ

Rezolucja Rady Europy przypomina, że 26 tysięcy etnicznych Gruzinów, którzy opuścili Południową Osetię, mieszka w tymczasowych ośrodkach w Tbilisi i innych miastach Gruzji. Wioski w Osetii Południowej, w których mieszkała ludność gruzińska, są równane z ziemią, co nie pozostawia wątpliwości, że strategia taka jest elementem czystek etnicznych.

Zgromadzenie wezwało strony konfliktu do zapewnienia ludności cywilnej podstawowych warunków do życia - dostarczania gazu, elektryczności i wody, szczególnie do miejscowości nadgranicznych, których ludność najbardziej cierpi.

Posłowie wezwali do otwarcia granic, przynajmniej w celach humanitarnych. Wezwano władze Rosji, a de facto władze Osetii Południowej i Abchazji do umożliwienia pracy misjom obserwatorów ONZ i Unii Europejskiej. Posłowie apelują też o umożliwienie uchodźcom powrotu do domów oraz nawiązanie dialogu, umożliwiającego udzielanie pomocy najbardziej cierpiącym i zagrożonym.

bEhNPVDm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)