Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma ochrony zdrowia nie wejdzie w życie?

0
Podziel się:

Wszystko wskazuje na to, że przygotowana przez rząd reforma ochrony zdrowia nie wejdzie w życie. Koalicja PO-PSL nie będzie miała wystarczającej ilości 3/5 głosów do odrzucenia weta prezydenta. Posłowie SLD i SdPl - Nowa Lewica już zapowiedzieli, że zagłosują za utrzymaniem weta Lecha Kaczyńskiego.

Prezydent zawetował 3 kluczowe ustawy spośród 6 przygotowanych przez PO: o zakładach opieki zdrowotnej, o pracownikach ZOZ-ów oraz tak zwaną ustawę wprowadzającą reformę ochrony zdrowia.

W debacie sejmowej minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda podkreślił, że - w ocenie Lecha Kaczyńskiego - zawetowane przepisy wpłynęłyby na ograniczenie dostępu pacjentów do leczenia. Dodał, że nie można dopuścić do tego, aby zdrowie obywateli stało się towarem, a pacjent - źródłem zysku.

Minister zdrowia zaznaczyła, że odpowiedzialność za złą sytuację służby zdrowia poniosą wszyscy, którzy poprą prezydenckie weta. Ewa Kopacz zapowiedziała, że co miesiąc będzie informować o ilości upadających szpitali i kolejkach do lekarzy, które będą efektem weta.

Elżbieta Łukacijewska z Platformy Obywatelskiej stwierdziła, że weta prezydenta mają charakter polityczny. Dodała, że przyjęcie weta oznacza utrwalenie podziału pacjentów na tych, którzy mają lepszy i gorszy dostęp do świadczeń.

Poseł PiS Bolesław Piecha wyjaśniał, że prezydent nie sprzeciwia się reformie ochrony zdrowia. Zaznaczył też, że jego partia ma inną koncepcję na jej przeprowadzenie.

Elżbieta Streker-Dembińska z Lewicy powiedziała, że jej klub jest przeciwny ponownemu uchwaleniu 3 ustaw zdrowotnych. Uzasadniała, że SLD nie może zgodzić się na przymusowe przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego.

Również Marek Balicki z SdPl Nowa Lewica mówił, że ustawy są szkodliwe dla systemu, złe dla pacjenta i niekorzystne dla finansów publicznych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)