Notowania

wiadomości
13.02.2012 19:27

Reforma opiekuńcza - Augustyn

Czeki opiekuńcze, płatne urlopy dla osób zajmujących się niesamodzielnymi bliskimi, a to wszytko finansowane z Funduszu Zabezpieczenia Społecznego. Tak w największym skrócie ma wyglądać reforma systemu opiekuńczego zaproponowana przez senacką komisję polityki społecznej i rodziny. Projekt zmian przedstawiono dziś podczas konferencji w Sejmie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Współautor projektu senator PO Mieczysław Augustyn powiedział, że sytuacja osób niesamodzielnych i ich rodzin, wymaga pilnej interwencji. Pracujący członkowie rodziny, opiekujący się osobą niesamodzielną korzystaliby z czeków opiekuńczych, o wartości zależnej od stopnia niesamodzielności. Natomiast niepracujący zawodowo opiekunowie z rodziny, mieliby opłacone świadczenia ubezpieczeniowe i możliwość urlopu wypoczynkowego. Świadczenia wypłacałby Fundusz Zabezpieczeń Społecznych. Senator Mieczysław Augustyn uważa, że projekt udałoby się sfinansować niemal bezkosztowo, gdyby zlikwidować świadczenie pielęgnacyjne, wynoszące około 190 złotych miesięcznie.
Senator Mieczysław Augustyn powiedział, że reforma mogłaby ruszyć bardzo szybko, nawet w przyszłym roku, bo jest szerokie poparcie społeczne oraz polityczne, w ramach koalicji. Jak zaznacza polityk PO, można wykorzystać istniejącą infrastrukturę, w tym doświadczenie lekarzy orzekających o stopniu niepełnosprawności:
Według szacunków autorów projektu, w Polsce jest około 800 tysięcy osób niesamodzielnych. Liczba ludzi uzależnionych od opieki innych rośnie, bo zwiększa się długość życia. W grupie osób w podeszłym wieku przeważają kobiety, które żyją dużej od mężczyzn.

IAR/B.Falkowska /nyg

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz