Notowania

konkurs
12.03.2009 19:41

Reforma szkolnictwa wyższego zakłada konkursy na rektorów

Konkursy na rektorów - takie między innymi rozwiązanie zakłada przyszła reforma szkolnictwa wyższego w zakresie dotyczącym nowego modelu zarządzania tą dziedziną.

Podziel się
Dodaj komentarz

Według propozycji resortu rektorem uczelni publicznej będzie mogła zostać osoba po doktoracie z wykształceniem menedżerskim. Budzi to wiele kontrowersji w środowisku akademickim. Obecnie w publicznych szkołach wyższych rektora wskazują w głosowaniu przedstawiciele całej społeczności akademickiej. Wiele uczelni zastrzega w statutach, że rektorem może zostać jedynie samodzielny pracownik naukowy. Zwykle jest to profesor od lat związany z daną szkołą.

Minister nauki Barbara Kudrycka tłumaczyła na konferencji prasowej, że reforma dopuszcza dwa tryby powoływania rektorów - tradycyjny i konkursowy.

Trzecia, ostatnia część założeń reformy szkolnictwa wyższego w Polsce, zaprezentowana przez minister Kudrycką, zakłada ponadto wyłanianie najlepszych ośrodków badawczych w Polsce, budowanie lepszych relacji między uczelniami a biznesem oraz rozszerzenie kompetencji rektorów uczelni. W styczniu i lutym resort przedstawił dwa pakiety, dotyczące poprawy sytuacji studenta i zmian w ścieżce kariery akademickiej.

Ministerstwo nauki skierowało już do konsultacji społecznych założenia reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. Minister Kudrycka nie spodziewa się jednak, by zmiany mogły obowiązywać już od nowego roku akademickiego.

Tagi: konkurs, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz