Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekolekcje Episkopatu na Jasnej Górze

0
Podziel się:
bEEDInfV

Jasna Góra-Episkopat-rekolekcje

Na Jasnej Górze kończą się dziś czterodniowe rekolekcje adwentowe Episkopatu Polski. Ich temat to "Być Kościołem Jezusa Chrystusa dzisiaj". Biskupi wysłuchali nauk rekolekcyjnych, uczestniczyli w modlitwach brewiarzowych, a wczoraj odbyli spowiedź i nabożeństwo pokutne.
Arcybiskup Wacław Depo mówi KAI, że był to bardzo ważny moment rekolekcji, konieczny do nawrócenia i zbliżenia się do Boga. Metropolita częstochowski dodał, że spowiedź to także podkreślenie ,,miłosierdzia Bożego, które jest potężniejsze od wszelkiego grzechu i wszelkich uwarunkowań ludzkich". Arcybiskup mówił, że chodzi o odzyskiwanie przekonania, iż Bóg kocha nas, mimo że nie aprobuje naszego grzechu. "Niezależnie od stopnia oddalenia od Boga jest zawsze szansa powrotu, dopóki mamy czas" - dodał metropolita częstochowski.
W rekolekcjach uczestniczyło prawie 100 biskupów. Kardynał Henryk Gulbinowicz powiedział, że to ewenement na cały świat, że biskupi polscy potrafią zebrać się na wspólnych rekolekcjach. Hierarcha podkreślił, że to nas wyróżnia spośród innych. Biskupi przyjechali, by zaczerpnąć z Jasnej Góry mocy ducha.
Kardynał Gulbinowicz dodał, że jasnogórskie rekolekcje od zawsze dawały siły biskupom. Przypomniał, że sam w dniach skupienia uczestniczy 25. raz. Kardynał mówił, że dużo czasu spędza w Kaplicy Matki Boskiej, gdzie dziękuje Maryi za doznane łaski.

Tradycja wspólnych rekolekcji biskupów sięga 1946 roku, kiedy odbyły się one po raz pierwszy z inicjatywy Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Od 1950 r. odbywają się one regularnie. W programie jasnogórskich rekolekcji znalazły się: wspólnotowa modlitwa, Droga Krzyżowa, adoracja Najświętszego Sakramentu i udział w Apelu Jasnogórskim, a także Msza św. za zmarłych członków Konferencji Episkopatu Polski.

bEEDInfX

IAR

bEEDIngy
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)