Notowania

atlantis
11.05.2009 09:00

Remont Hubble'a. Atlantis rusza w kolejną misję

Celem jest ostatnia już, naprawa słynnego teleskopu Hubble'a.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NASA)

*Celem jego misji będzie, ostatnia już, naprawa słynnego teleskopu Hubble'a. Start Atlantisa zaplanowano na 20:01 czasu polskiego. *

Prognoza pogody jest dobra. Prawdopodobieństwo warunków atmosferycznych sprzyjających wystrzeleniu wahadłowca wynosi 90 proc.. Kapitanem załogi Atlantisa będzie doświadczony pilot Scott Altman, który wykonał większość akrobacji powietrznych w filmie _ Top Gun _.

Pod jego kierownictwem astronauci wykonają 5 spacerów kosmicznych, podczas których wymienią znajdujące się na teleskopie Hubble'a żyroskopy, baterie oraz przyrządy optyczne. Tak skomplikowanych operacji nigdy w historii jeszcze nie wykonywano na orbicie.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA ZDERZENIE GALAKTYK WIDZIANE OKIEM TELESKOPU HUBBLE'A:

Na przykład, naprawa jednego ze spektrografów będzie wymagać odkręcenia ponad 100 śrub, co dla ubranych w grube kombinezony astronautów może się okazać dużym wyzwaniem.

Po dokonaniu remontu i wymianie baterii żywot Hubble'a zostanie przedłużony o 5 do 10 lat. Kolejne misje na słynny kosmiczny teleskop nie są już planowane bowiem w 2010 roku NASA ma zaprzestać wszelkich lotów promów kosmicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Europejski satelita wyniesiony przez rosyjską rakietę ]( http://news.money.pl/artykul/europejski;satelita;wyniesiony;przez;rosyjska;rakiete,26,0,435482.html )
Tagi: atlantis, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz